Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit žmolky z oblečení | rady a tipy

02. Červen 2020
Jak odstranit žmolky z oblečení | rady a tipy

Jak odstranit žmolky z oblečení | rady a tipy. V porovnání s jinými vadami (zatržená očka, malé dírky, neodstranitelné skvrny) se žmolků snadno zbavíte, aniž byste oblečení nenávratně poničili. Po odstranění žmolků si svetr opět oblečete na párty a mikinu do práce, aniž byste se museli za vzhled stydět. Jak se zbavit žmolků a jak jim předcházet? Poradíme Vám.

1

Jak žmolkům předcházet?

Ideální by bylo, kdyby se žmolky neobjevovaly vůbec, ale jejich vzniku není možné tak úplně zabránit, neboť jsou známkou častého nošení. Vlivem tření při běžném používání se vlákna textilie uvolňují a zauzlují se s konečky blízkých odstávajících vláken, a tím pádem vznikají pleteniny zachycené ve struktuře textilie, tedy takzvané žmolky. Žmolky jsou způsobené například suchými zipy, ale také kabelkou, která tře o svetrové šaty a kabáty, na nichž potom vznikají žmolky v oblasti podpaží. U mužů jsou problémem zase vousy, přičemž strniště má na svědomí žmolky na šálách.

Tvorbu žmolků je možné alespoň trochu oddálit, a to nejen eliminací výše uvedených neduhů, ale také šetrným praním. Žmolky na oblečení totiž často vznikají i v pračce. Zanechávají je tam ručníky, nekvalitní materiály, umělé svetry i vlněný oděv. Oblečení si proto rozdělte na několik kopek dle barvy a materiálu. Jednotlivé kousky, zejména ty náchylné na žmolky, otočte naruby. Pozor také na přeplňování bubnu, protože to oblečení neprospívá.

Při praní nastavte program na jemné prádlo. Jestliže se chystáte prát vlněné svetry, zvolte program určený přímo na praní svetrů. Většina moderních praček program na pletený oděv už má.

2

Jaké materiály jsou na žmolky náchylnější?

Samozřejmě některé materiály jsou náchylnější na žmolky více, jiné zase méně. Bohužel, žmolky se v současné době dříve či později objeví takřka na jakémkoliv oblečení. Důvodem je, že výrobci přidávají i k přírodním materiálům umělá vlákna, kvůli nimž dochází k tvorbě žmolků. Polyester se používá z jednoho prostého důvodu – oblečení neztrácí na barevnosti a odolnosti.

Svetry obraťte naruby, použijte prášek určený na jemné prádlo a neperte je na více než 40 °C. Ždímání zvolte na co nejmenší otáčky. Jestliže některé svetry doslova pouští „chlupy“, jež by se během praní nalepily na jiné oblečení, není nic jednoduššího než je vložit do speciálního pytlíku, případně do povlaku na polštář. Zabráníte tak tomu, aby se „chlupy“ nachytaly na trička, další svetry a mikiny. Doporučuje se i praní svetrů v ruce, a to opět za použití prášku na jemné prádlo. Při praní a máchání dbejte na to, aby byla teplota vody stejná.

Stejně tak jsou na žmolky náchylné materiály jako manšestr a fleece, jež by se měly prát po rubové straně při mírných teplotách, tedy maximálně do 30 °C. Bavlna se zase doporučuje prát v pračce na 40 °C až 60 °C.

Pračku jednou za čas vyčistěte, a to jak odpad, tak i nálevku a vnitřní gumu. Spusťte program na 40 °C naprázdno, prací prášek vložte přímo do bubnu. Zbavíte se tak chloupků, jež v pračce zůstaly. A při sušení v sušičce používejte kus tkaniny z nylonu, neboť ten v sušičce perfektně zachycuje žmolky.

3

Jak se žmolků zbavit?

Oblečení nemusíte hned vyhazovat, nebo ho používat pouze na doma, protože žmolky je možné odstranit, a to několika způsoby. Záleží pouze na vás, který vám bude vyhovovat nejlépe.

Snad nejjednodušší je žmolky ostříhat, ale tento postup zvolte pouze u větších žmolků, nacházejících se hlavně na švech a koncích rukávů. Babička by vám poradila vzít žiletku (případně holicí strojek) a po oblečení přejíždět s ní. Položte si například mikinu na tvrdou podložku, látku natáhněte a opatrně přes ní jezděte žiletkou. Žiletku ovšem nepoužívejte na polyester. Žmolky zachytíte i během praní, a to tak, že vložíte houbičku na nádobí do bubnu.

Z manšestru odstraníte žmolky kartáčem, nicméně dbejte na to, aby při vykartáčování byla látka mokrá. Pokud nemáte kartáč, vyzkoušejte izolepu či lepicí papírovou pásku. Žmolky se dají odstranit i pomocí octa. Udělejte si máchací lázeň, do které nalijete hrnek octa. Jakmile prádlo z lázně vytáhnete, budete se divit, jak snadno je možné žmolky z oblečení odstranit.

Pomocnou „ruku“ vám podá také pemza běžně používaná na paty. S pemzou se rychle od žmolků čistí kabáty s hrubou strukturou. Další radou je vzít staré silonky a přejíždět jimi prudce přes oblečení, čímž se žmolky do silonek nachytají, silonky však nevystačí na vlnu. Jestliže vám nevadí investovat nějakou korunu navíc, můžete si zakoupit přímo odstraňovač žmolků, který vyrábí spousta značek. Odstraňovače jsou k dostání v mnoha cenových kategoriích a s různými funkcemi. Záleží pouze na vás, kolik jste ochotni za něj utratit.

Varování

  • Zmíněné možnosti odstranění žmolků doporučujeme nejprve vyzkoušet na zcela malé ploše oděvu, aby se mohlo vyloučit poškození materiálu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o pravé hedvábí
Jak pečovat o pravé hedvábí
Jak pečovat o pravé hedvábí | rady a tipy. Pravé hedvábí je nádherný materiál, který při dobré péči vydrží v našem šatníku velice dlouho. Pokud chcete…
Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí
Jak plnit novoroční předsevzetí | rady a tipy. Každý rok jsou začátkem ledna posilovny nabité k prasknutí, toto nadšení související s novoročním předs…
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy. Meditace by se v dnešní době měla stát nedílnou součástí dne. Tato technika vám mimo jiné pomůže vyrovnat sv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.