Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit mech ze střechy - 4 praktické tipy

24. Říjen 2024

Mech na střeše nevypadá hezky a navíc může ohrozit funkčnost střešní krytiny. Jak se efektivně zbavit mechu a zabránit jeho opětovnému růstu? Přinášíme vám tipy, jak mech odstranit a zabránit jeho návratu.

 

 Proč je nutné odstranit mech ze střechy?

Protože střešní krytinu nenávratně poškozuje. Mechy a lišejníky prorůstají do střešní krytiny a narušují její povrch. Do trhlinek se dostává voda, a když zmrzne, praskliny se dále rozšiřují. Tím pádem střecha nasakuje více vlhkosti, roste na ní více mechu a problém se jen urychluje.

Končí to až vážným poškozením střechy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ praskáním a drolením tašek nebo zatékáním do domu. Proto je důležité mech pravidelně odstraňovat.

Jak mech ze střechy odstranit?

Mech ze střechy můžete odstranit několika způsoby:

  1. Mechanické odstranění

Špachtlí nebo kartáčem můžete odstranit velké kusy mechu. Nejspíš se vám ale nepodaří zbavit se kořínků. Navíc hrozí, že střešní krytinu poškrábete a střecha bude následně nasakovat více vody. Tím pádem se růst mechů ještě urychlí.

  1. Modrá skalice a další chemické prostředky

Můžete vyzkoušet také chemické postřiky navržené speciálně pro likvidaci mechu na střeše. Zničí mech včetně kořínků a zároveň zabraňují jeho opětovnému růstu. Většinou se jedná o modrou skalici nebo jiné přípravky na bázi měďnatých iontů.

Problém je ale právě v obsahu mědi. Ta může způsobit zabarvení střešní krytiny nebo korozi kovových prvků na střeše. Navíc ve vysoké koncentraci může zamořit zahradu a způsobit úhyn rostlin.

  1. Mytí střechy tlakovým čističem

Tlakové mytí je nejefektivnější způsob, jak se zbavit mechu na střeše. Zároveň ale musíte myslet na to, že voda pod tlakem má velkou sílu a mohla by krytinu poškodit. Dejte si pozor také na bezpečnost práce, mokrá krytina pod nohama může nebezpečně klouzat.

Čištění vysokotlakým čističem proto raději svěřte odborníkům. Používají vysoce výkonné profesionální stroje. Ty jsou účinné a zároveň šetrné ke střešní krytině. Navíc využívají chytré technologie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například firma DOMERINO® čistí střechy horkou vodou, která zahubí mechy i bez použití chemie.

Střecha porostlá mechy vypadá pro profesionálním čištění jako nová | Zdroj: DOMERINO®

Střecha prorostlá mechy vypadá po profesionálním čištění, jako nová. Zdroj: DOMERINO®

 

  1. Měděné pásky jako ochrana proti mechu

Jako ochrana proti mechu si získaly oblibu také měděné pásky, které se instalují na hřeben střechy. Při každém dešti měď reaguje s vodou a vzniklý roztok brání růstu mechu. Jak už jsme si ale řekli výše, měď může na střeše způsobit více problémů než užitku. Rozhodně pásky nepoužívejte, pokud na střeše máte klempířské prvky ze zinku, titanzinku, oceli nebo hliníku.

 

Jak často střechu čistit? 

Frekvence čištění záleží hlavně na prostředí, kde se dům nachází. Pokud je obklopen stromy nebo vodní plochou, bude mech růst rychleji. Rychle se vrátí také na starší nebo poškozenou střechu. Růst mechu ale můžete zpomalit impregnací střechy, která zabraňuje vsakování vody do krytiny.

Společnost DOMERINO® aplikuje na střechy nanotechnologickou impregnaci, která udrží střechu čistou dokonce 8–⁠⁠⁠⁠⁠⁠15 let. Díky nanočásticím totiž proniká hluboko do krytiny, kde se váže na minerály a brání průniku vody. Na rozdíl od běžné impregnace tak vydrží chránit střechu o mnoho déle. Navíc krytinu zpevní a prodlouží její životnost.

 

Po profi čištění vypadá střecha jako nová

Čištění střechy svépomocí se bohužel často nepovede podle vašich představ. Pro skvělé výsledky totiž potřebujete výkonné stroje a léta praxe. A právě to vám nabídnou odborníci z firmy DOMERINO®. Podívejte se na video, jak probíhá čištění střech v jejich režii.

Autor: redakce
Hodnocení

Diskuze k videu

Další zajímavé články

Jak efektivně vyčistit sprchový kout
Jak efektivně vyčistit sprchový kout
Sprchové kouty jsou nezbytnou součástí každé moderní koupelny, ale udržovat je v čistotě může být výzvou. Vzhledem k častému používání a vlhkosti se v…
Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.