Jak na pokročilé vyhledávání s Google | postup
Jak na pokročilé vyhledávání s Google | postup. Pokud již znáte vyhledávač Google a používáte jej nějakou dobu, jistě znáte rozšířené vyhledávání, které může pomoci značně upřesnit výsledky vyhledávání. Pokud chcete používat funkce rozšířeného vyhledávání, aniž byste museli odcházet z hlavní stránky google.com, je tento článek právě pro vás. Pokusím se v jednoduchém návodu krok za krokem vysvětlit jak použit speciální operátory a znaky pro jednodušší, rychlejší a přesnější vyhledávání ve vyhledávači Google. V návodu budu používat hranaté závorky (), do kterých budu psát příklady hledaných výrazů, abych je viditelně odlišil od běžného textu.
Co je potřeba
počítač
internet
Hledání přesné fráze. Potřebujeme-li najít výskyt přesné fráze, například „pštrosí vejce“, tak pokud zadáme do vyhledávače pouze výraz (pštrosí vejce), výsledek můžou být stránky, které obsahují i jiná vejce než pštrosí. Pro vyhledání přesné fráze je potřeba zadat výraz v tomto tvaru (“pštrosí vejce”), tedy použít uvozovky. V tomto případě se hledá přesný výskyt fráze. Je dobré upozornit, že se fráze hledá přesně tak, jak je, vyhledávač neposkytne výsledky pro („vejce pštrosí“).
Hledání v rámci určité stránky. Tuto funkci rozšířeného vyhledávání lze označit za velmi užitečnou, jelikož nám může ušetřit hodně času při hledání požadované informace na určitých stránkách, které jsou například velmi rozsáhlé a neznáme zatím jejich strukturu, a jak se tam co nejlépe pohybovat. Změníme-li příklad z vajec na bankovní služby, můžeme například na stránkách určité banky najit sazebním poplatků za vedení bankovního účtu anebo informace o spotřebitelských úvěrech. Pro vyhledávání na určité stránce používáme následující výraz (spotřebitelské úvěry site:banka.cz). Jistě jste si všimli, že jsme řekli vyhledávači, aby hledal výskyt slov (spotřebitelské úvěry) na stránkách banka.cz, k tomu jsme použili „site:“. Je důležité, abyste za dvojtečku nedávali mezeru.
Vyřazení slov z vyhledávání. Použijeme-li nový příklad, kdy můžeme chtít najít stránky, které se zabývají botami, nikoliv ale botami zelenými. Budeme-li si chtít být jistí, že nám vyhledávač poskytne pouze výsledky vyhledávání obsahující červené boty, použijeme následující výraz (boty –zelené). Mínus před slovem říká vyhledávači, aby výsledky s výskytem tohoto slova vyřadil z vyhledávání. Nutno však zdůraznit, že před mínusem musí být mezera, jinak je to bráno pouze jako pomlčka, například anti-virus, zde se bude hledat celé spojení anti-virus.
Použiti operátoru nebo „OR“. Pokud chceme vyhledat výsledky fotbalové ligy za rok 2004 nebo 2005, nestačí, abychom zadali výraz (Výsledky fotbalové ligy 2004 2005), protože vyhledávač google.cz se snaží najit stránky, které obsahuji všechna uvedená slova, a takovéto výsledky řadí přednostně dopředu. Pokud ale přece jenom chceme najit výsledky z roku 2004 nebo 2005, použijeme operátor „OR“. Výsledný řetězec může vypadat takto (Výsledky fotbalové ligy 2004 OR 2005). Mezí 2004 a 2005 jsme doplnili zmíněný operátor „OR“.
Hledat přesně to, co jsme zadali
Pokud chceme omezit inteligentní funkce vyhledávání Google, můžeme do vyhledávacího řetězce zahrnout znaménko plus „+“, které dáme před slovo. Tím vyhledávači řekneme, aby hledal přesně tak, jak jsme toto slovo zadali, vyhledávač nás poslechne a nebude se snažit nabídnout výsledky vyhledávání se synonymy, skloňováním atp.
Tipy
Začněte používat zmíněné pomůcky pro vyhledávání, jakmile se je naučíte, budete šetřit čas, tím, že za kratší dobu najdete přesně to, co hledáte.
Diskuze k článku