Jak na novoroční předsevzetí | nejčastěji dávaná předsevzetí
Nový rok je dnem, kdy si (podle průzkumů) až třetina Čechů dává nějaké předsevzetí, kterým se chce následující dny, měsíce a nejlépe celý rok řídit. Zhruba okolo 75 % pak předsevzetí nedodrží. Ve Spojených státech se dokonce pro 12. leden ustálil název National Quitters Day (den těch, co s předsevzetím skoncovali). Zvyk dávat si předsevzetí je velmi starý, podle historiků si lidé dávali sliby už v době bronzové, jen tehdy nový rok (podle starověkého římského kalendáře) začínal 1. března. Prvním rokem, který začínal 1. ledna, je rok 190 př. n. l. Nový rok je tu za několik dní a první den bereme symbolicky jako začátek. Začátek něčeho nového, lepšího. Článek vám nechce radit jaká předsevzetí si vzít, nebo jestli si žádná nebrat. Berte ho jen jako zamyšlení nad nejčastějšími sliby.
Nejčastější předsevzetí: Přestanu kouřit
Zbavit se závislosti na nikotinu
a přestat kouřit je asi nejtěžší úkol, který ne každý zvládne. Nikotin je návykový a při odvykání kouření se u kuřáků objevují abstinenční příznaky, mezi které patří podrážděnost, bolest hlavy, silná chuť na cigaretu a mnoho jiných. Tyto příznaky trvají poměrně dlouhou dobu, mohou trvat několik týdnů. Chuť na cigaretu se vrací i v situacích, kdy jste běžně kouřili, např. cigareta ke kávě. Přestat kouřit vyžaduje opravdu silnou vůli a motivaci. Ze svého okolí znám silného kuřáka, který přestal kouřit ze dne na den. Pomáhal si nejprve nikotinovými náplastmi, pak je odboural i s pitím kávy, se kterou měl cigaretu spojenou. Nekouří už přes 20 let. Bohužel znám i případy, kdy kuřák s rakovinou plic v posledním stadiu měl stále na cigaretu chuť. Dnes už existují různé poradny pro odvykání kouření, kde vám pomohou s tímto zlozvykem skoncovat.
Pokud jste se rozhodli skoncovat s kouřením, neměli byste přehlédnout tento článek. I rady v dalším článku: Jak zvládnout chuť na cigaretu při odvykání kouření, vám s tím pomohou.
Zhubnu – „tradiční předsevzetí“
Zhubnu do plavek
Nejen ženy, ale i muži si dávají za cíl do léta zhubnout. Velmi často mají nereálné plány, co se týká shozených kilogramů. Podle lékařů je ideální rychlost hubnutí úbytek asi 0,5 kg týdně. Zpočátku je úbytek hmotnosti rychlejší, avšak pak se hubnutí zpomalí, a proto to většina lidí vzdá. Dalším častým důvodem je nevhodně zvolený způsob stravování. „Dietní“ strava vám nechutná a těšíte se na to, až zhubnete a konečně se dobře najíte. Nevěřte tabletkám, čajům a jiným zázračným prostředkům, které slibují hubnutí bez omezování se v jídle. Jak na trvalé snížení hmotnosti si nechte poradit od lékaře nebo nutričního specialisty. Vypracují vám jídelníček tak, abyste se najedli a chutnalo vám, přidají mnoho rad a celým procesem hubnutí vás budou provázet. Musíte ale sami chtít a nehroutit se, když to nepůjde snadno.
I pro toto novoroční předsevzetí máme několik užitečných rad v článku zde.
Téměř polovina žen slibuje:
Budu denně cvičit
Denně cvičit, dobře se to plánuje, hůře dodržuje. Ale cvičit můžete i doma, nejenom v posilovně. Každá pohybová aktivita je zdraví prospěšná a ta nejpřirozenější, vhodná pro každého, je chůze. Snažte se chodit denně alespoň na hodinovou procházku ostřejším tempem. Výbornou cvičební pomůckou je velký míč, můžete cvičit i při sledování oblíbeného pořadu v televizi.
Vybrat vhodnou pohybovou aktivitu si můžete vybrat z tohoto seznamu.
S dietou vyčkejte do jara, půjde to lépe
Budu jíst zdravě
Zdravě se stravovat a omezit cukry a tuky ve stravě – zdá se to jednoduché. Vhodným začátkem pro změnu stravování a životního stylu jsou jarní měsíce. Dny se prodlužují a otepluje se. Po období krátkých dnů, brzkého stmívání a nepříjemné zimy se vše v přírodě probouzí. Člověk má hned lepší náladu a více energie, a proto výživoví specialisté radí počkat na jaro. Je větší šance, že vydržíte.
S hubnutím a úpravou jídelníčku vám poradí nutriční terapeutka Denisa Koloničná DiS:
Nezapomeňte na to nejdůležitější
Rodina a přátelé
Mně připadá nejdůležitější, abyste věnovali více času sobě (koníčky, zájmy), rodině a blízkým přátelům. Mnoho lidí upřednostňuje a nechá se zcela pohltit prací a na své nejbližší nemá čas. Někde jsem četla o průzkumu u lidí, kteří pomalu odcházeli ze života. Ptali se jich, co by změnili ve svém životě, kdyby měli šanci. Většina chtěla být více s rodinou. Pamatujte si, že zaměstnavatel za vás najde náhradu za několik dní, ale rodině budete chybět navždy.
Náš výčet nejčastějších novoročních předsevzetí je u konce. Přejeme vám všem, jež tradici dodržujete, pevnou vůli, vytrvalost a hlavně úspěch, ať už je vaše cílová meta jakákoli.
Tipy
Pokud člověk něco opravdu chce změnit, může začít kdykoli, nejen na Nový rok.
Varování
Smyslem článku není odradit od novoročního předsevzetí.
Diskuze k článku