Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na kašel, astma, bakterie, průjem, DNU a další neduhy? Pomůže vám tymián

01. Leden 2025

Mezi velmi všestranné bylinky patří často opomíjený tymián. Můžeme o něm sice slyšet i několik písní, např. Z hor divoký tymián, přesto mnozí lidé nevědí, jak různě jej můžeme použít, co se týče nemocí a zdravotních potíží. Přitom si jej můžeme nasbírat v přírodě podél přírodních „čistých“ cest, na lukách, nebo vysázet do truhlíků či např. na skalku. Lze jej i koupit v květináči.

Díky čemu je tymián léčivý?

Tymiánu existují víceré druhy, známé jsou např. tymián citronový či pomerančový. Obsahuje mnoho silic, tříslovin, hořčin, flavonů, ale i aromatických kyselin a dalších.

Na co pomáhá tymián?

Z rostlinky se používá nať s lístky a sbírá se od červa do července. Má mnohé skvělé účinky. V prvé řadě jej lidé používají při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli. Stejně tak jej ale použijte při průjmu nebo nadýmání a dalších potížích s trávením, dokonce je doporučován i při parazitech ve střevech.

Je výborný i, coby lék na záněty, má silné antiseptické účinky vůči bakteriím, plísním, plísňovým nemocem kůže. Používá se i při nespavosti, kdy jím můžete naplnit např. malý polštářek.

Tymián má dále močopudné účinky, jde o diuretikum, pomáhá při revma, revmatismu, revmatoidní artritidě, DNĚ, bolestech kloubů, bolestech svalů po námaze či cvičení. Vhodný je i na bolesti kloubů. Pomáhá řešit záněty v ústech, ale i zápach úst.

Vypěstujte si tymián sami doma

Jestliže nemáte možnost natrhat si tuto bylinku podél pěšinek či na loukách, můžete jej pěstovat třeba v truhlíku. Má rád teplo, slunce, naopak nesnáší vydatnou zálivku, snadno se přemokří a uvadá. Vyžaduje slunce a propustnou půdu, vyhovují mu skalnaté srázy.

Budete-li jej časem sbírat, dělejte to za slunného počasí kolem poledne v době, kdy se chystá rozvést. Sbírá se nedřevnatá nať, aby na dřevnaté části rostliny zase obrazil. Suší se v tenké vrstvě i svázaný do svazků a pověšený na vzdušném stinném místě.

Z tymiánu se nejčastěji připravuje čaj či odvar. Koupit si můžete i tymián sušený, který najdete mezi balíčky s kořením v obchodech. Stačí jej pár minut povařit, na hrnek vody dáme dvě lžičky tymiánu, a odvar je hotový. Popíjíme horký čaj např. při kašli.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně inhalovat
Jak správně inhalovat
Inhalování je prokazatelně účinnou a přirozenou formou léčby zánětlivých onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zmírnění příznaků astmatu či bronchitid…
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady. Stačí pouze stát nebo sedět na nevhodném místě, kde na vás někdo kýchne či zakašle a druhý den ráno už vás škrábe v k…
Jak využít prvosenku jarní
Jak využít prvosenku jarní
Jak využít prvosenku jarní | rady a tipy. Prvosenka jarní známá také jako petrklíč je vytrvalá rostlina, která kvete na jaře (konkrétně od března…
Jak vybrat inhalátor
Jak vybrat inhalátor
Pokud jsme se rozhodli pro inhalování s pomocí inhalátoru, který dokáže léčebné prostředky rozpustit v mlžinu určenou pro dýchání lépe než při domácím…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.