Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na bezpečný hazard? Je to zábava, nebo jde opravdu do tuhého?

05. Duben 2024
bezpečný hazard

Definice rizikového hazardu není jednoduchá, neshodnou se na ní ani odborníci. Mnozí z nás považují hazardní hry za pouhou zábavu. Jak ale poznáme, kdy se ještě jedná o pouhou hru, nebo kdy už jde o závislost? To, co mnoho lidí k hazardním hrám přitahuje, je odtržení od reality. Různé statistiky ukazují, že Slováci sice hrají poměrně často, ale v naprosté většině případů jde o malé částky. Hazardní hraní je nelátková závislost, ale funguje na stejném principu jako závislost na alkoholu.

Jak poznáme, že už máme problém s hazardními hrami?

Hazardní hry a kasína s licencí v ČR mohou být skvělou zábavou, relaxací a uvolněním. Přináší také možnost vyhrát. Může se však také stát velkým problémem. Jak to poznáme? Činnosti, které děláme a které nám přinášejí okamžité uspokojení, mají tendenci se opakovat - což vytváří návyk.

Počátky hráčského návyku mohou být docela nenápadné. Lidé, kteří mají problém s hazardními hrami, si mohou často půjčovat peníze, zanedbávat rodinné, pracovní nebo školní povinnosti. Popírají, že mají problém. Pokud blízký člověk, přítel nebo kamarád příliš často mluví nebo myslí na hazardní hry, má pocity prázdnoty, frustrace, viny a nakonec si dokonce půjčuje peníze, víte, že se již skutečně jedná o problém, který je třeba řešit.

Kdekoli a kdykoli

V dnešní době nám online prostor nabízí široký výběr hazardních her. Zatímco v minulosti byl například výherní automat k dispozici v herně nebo hospodě, dnes je díky tabletům a mobilním telefonům možné hrát kdekoli a kdykoli. Principy hraní jsou v online prostoru podobné, ale přináší ještě větší výběr, skvělou grafiku a zvuk.

Lidský mozek přitahuje možnost rychlé odměny, což právě online hry poskytují. Pokud jsou pocity, které při tom člověk zažívá, uspokojivé, vzrušující nebo nové, postupně se vytváří návyk a potřeba tyto činnosti opakovat. Výhru totiž provází euforie a vzrušení. Je to "návykové", takže máme tendenci a touhu tuto činnost opakovat.

Každý z nás může potřebovat pomoc

Hra plná vzrušení a překvapení může snadno odvést pozornost od problémů, na chvíli zmírnit nepohodlí nebo vyvolat pozitivní pocity či dokonce zvýšit sebevědomí. Závislost však nakonec většinou přinese jen negativní pocity. Stejně tak psychické problémy mohou v některých případech vést k rozvoji hazardní hry, např. za účelem zmírnění nepříjemných pocitů.

Závislý člověk si může uvědomovat, že to, co dělá, je špatné, ale nemusí být schopen s tím přestat. Tehdy je třeba vyhledat pomoc odborníků a rodiny. Skrývání svých problémů obvykle celou situaci jen zhorší. V každém případě je třeba dodat, že není ostuda o svých pocitech a problémech mluvit. Každý z nás má ve svém okolí přátele, rodinu, někoho, kdo mu může pomoci. A když ne přímo pomoci vyřešit problém, tak alespoň nasměrovat k odborníkovi. Není třeba se vzdávat, je třeba mít silnou vůli něco změnit. 

Musíte mít své hraní pod kontrolou

Jsou k dispozici i jiné formy sebekontroly než vnitřní sebekontrola? Odpovědí je například Úřad pro regulaci hazardních her. Každý hráč může požádat o zařazení do registru vyloučených hráčů, což mu zakáže hrát hazardní hry. Je to pomocná ruka, kterou pak mohou uplatnit licencovaná kasina.

V praxi to znamená, že taková osoba nesmí být na základě identifikačních údajů vpuštěna do kasina ani registrována na hazardních stránkách. Pokud máte blízkého člověka, o kterém se domníváte, že má problém s hazardními hrami, zkuste si s ním promluvit. Nesuďte je, ale pokuste se je nasměrovat na odbornou pomoc. Pamatujte, že člověk závislý na hazardních hrách je obvykle pod velkým tlakem. Hráč by měl vědět, že by o svém hraní neměl lhát sobě ani své rodině.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.