Přejít k hlavnímu obsahu

Jak motivovat své podřízené | rady

10. Listopad 2019
Jak motivovat své podřízené | rady

Jak motivovat své podřízené | rady. Jste ve vedoucí pozici a máte pod sebou tým lidí? Jak je motivovat k práci? Jak dosáhnout toho, aby pracovali, i když vy nejste nablízku? Jak motivovat člověka tak, aby dělal to, co je v souladu se zájmy organizace, ve které pracuje? Pojďme se pokusit odpovědět na všechny tyto otázky. Motivace v pracovním procesu je velmi diskutovanou oblastí. Co si vlastně přesně představit pod pojmem motivace? Jde o soubor činitelů, které představují vnitřní hnací síly jeho činnosti, to směřuje k lidskému jednání a prožívání. Zjednodušeně řečeno, jde o určité snažení, které směřuje k cíli. Úkolem nadřízeného je, aby přesvědčil zaměstnance, aby jeho cíle byly totožné s cíli organizace, v níž pracuje.

1

Vedoucí pracovník si musí uvědomit, že aby vhodně motivoval své podřízené, musí jim zařídit následující podmínky: - úsilí musí být následováno přiměřeným výsledkem: Práce, která je pociťována jako zbytečná, nemá šanci vzbudit osobní nasazení pracovníka. Nutné je také, aby pracovník svou práci zvládal, pokud mu nepřinese potřebný výkon, vzdá to (kdo by chtěl být stále neúspěšný), stává se pro něj nedůležitá a přestane se snažit.

2

Výkon musí být odměněn. Nikdo nechce dělat s plným nasazením práci, která je málo ceněná. V tomto případě nejvíce pracovníka motivuje finanční odměna. Ale jaké možnosti k motivaci má nadřízený, nejsou-li na prémie vyhrazené peněžní prostředky? V tomto případě je vhodné motivovat také pochvalou. Sílu pochvaly mnozí manažeři podceňují. Přitom si jí člověk váží a dokáže ho hodně podpořit.

3

Člověk musí o odměnu stát. Někteří zaměstnavatelé volí jako odměnu za práci různé akce, např. společný adrenalinový víkend mimo domov atd. Pro někoho to může být zajímavá odměna, ale jsou lidi, kteří o takové věci nestojí. To by si měl vedoucí pracovník zjistit předem a následně správně odhadnout, co přesně který pracovník považuje za odměnu.

4

Co lidi motivuje? Jak jsme se už zmínili, významným motivem jsou pro většinu lidí peníze. Někteří jsou tímto motivem ovlivněni velmi silně, někteří o něco méně. Pro jiné je důležitým motivem osobní postavení. Dáte-li takovému člověku možnost vést menší skupinu lidí, bude se snažit a vyjde vám vstříc. Jiní upřednostňují jako motiv pracovní výsledky. Tito lidé většinou mají rádi svou práci, problémem je, že se často srovnávají s jinými lidmi a snaží se soupeřit, aby ostatní překonali. Do jisté míry je to v pořádku, ale bude-li tato míra překročena, může vznikat mezi zaměstnanci rivalita.

5

Další motivy, které ovlivňují podřízené a na které by se měl nadřízený pracovník soustředit, jsou přátelství (zajistit vhodnou atmosféru na pracovišti), jistota (mnozí se raději spokojí s málem, ale musí to být jisté), odbornost (touha vyniknout ve své profesi), samostatnost, tvořivost... Motivujte lépe své zaměstnance, jen tak budou dělat svou práci efektivně.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.