Jak množit rostliny řízkováním
Jak množit rostliny řízkováním | rady a tipy. Některé rostliny jsou tak krásné, že zatoužíme pořídit si je ve vícerém provedení. Rostliny tedy množíme. A to jde jak hřížením, dále za pomocí semen a nebo řízkováním.
Co je potřeba
- ostrý zahradnický nožík
- miska
- množárenský substrát
- folie na přikrytí
Po řezech některých dřevin se přímo využití větviček jako rostlinných řízků nabízí. Vybereme tedy ty mírně zdřevnatělé jednoleté výhony a rozdělíme je na řízky dlouhé asi 5 až 10 cm.
Ve spodní třetině odstraníme listy, zapíchneme řízky do misky, kterou jsme předtím naplnili množárenským substrátem. Misku i s řízky zakryjeme průhlednou folií, abychom řízkům zabezpečili určité stálé prostředí – mikroklima.
Kořeny se tvoří u každých druhů rostlin různě rychle. Například u ptačího zobu postačí asi tři týdny k zapuštění kořenů. Zimostrázu však potrvá nejméně půl roku než zakoření. Stejným způsobem lze namnožit i hortenzii velkolistou, pustoryl, kolkvícii..... Dceřiné rostliny, které jsme nechávali kořenit v květináči s množícím substrátem, vysazujeme až příštím rokem na jaře.
U všech trvalek a řady keřů lze použít způsob rozmnožování pomocí vrcholových řízků.
Základem je silný a zdravý koncový výhon nebo výhon postranní, který má 3 až 4 patra zdravých listů. Koncem jara nebo počátkem léta jej oddělte těsně pod listovým kolénkem. Použijte nůž nebo nůžky. Rukou opatrně odstraňte nejspodnější listy. Řez by měl být hladký, neroztřepený, aby na něm nevznikaly plísně.
Odříznutý vrcholový řízek můzete buď:
- přímo zapíchnout do země
- nebo namočit do rostlinného stimulátoru a píchnout do země
- nebo nejprve nechat zakořenit ve vodě
Řízky v půdě je nutné dostatečně zalévat a zabránit jejich přeschnutí.
Diskuze k článku