Přejít k hlavnímu obsahu

Jak měřit tepovou frekvenci | péče o zdraví

24. Listopad 2021
Jak měřit tepovou frekvenci | péče o zdraví

Jak měřit tepovou frekvenci | péče o zdraví. Všichni víme, oč jde, ale když si máme sami změřit tep, nevíme, jak na to. Tep neboli puls vzniká nárazem krve na cévní stěnu. I když je puls vlastně výsledkem levé srdeční komory, která krev vypuzuje do krevního oběhu, můžeme ho měřit na několika místech na těle. Nejčastěji na vnitřní straně zápěstí, protože je to relativně nejpohodlnější. Jak na to, abychom získali spolehlivé výsledky?

1

Tepová frekvence je svým způsobem důležitý ukazatel a každý, kdo byť jen rekreačně sportuje, by měl tyto své hodnoty měřit a znát. Proč hodnoty? Protože tepová frekvence se dá měřit v klidu, ale také při různě odstupňované zátěži. Chceme-li znát naši klidovou frekvenci, měli bychom si puls změřit ráno po probuzení, pokud možno ve stejnou dobu, a to ještě předtím, než vstaneme z postele. Metoda je jednoduchá, stačí přiložit tři prsty na vnitřní stranu zápěstí a počítat údery po dobu šedesáti vteřin. A protože jedno měření nemá příliš velkou důležitost, je dobré opakovat ho minimálně pět dní. Počítejte s tím, že se mohou objevit nepatrné výkyvy. Ideální hodnotu získáte tak, že všechna čísla zprůměrujete.

2

Pravým opakem je maximální tepová frekvence. Abychom dostali její hodnotu, používá se k výpočtu vzoreček, kde od čísla 220 odečteme svůj věk, a máme výsledek. Hodnota se u dospělých pohybuje v rozmezí cca 170 – 210 tepů za minutu, pokud nejde o mimořádně trénované jedince a sportovce. Jednotlivé fyzické aktivity, ať už je to sport, domácí práce, tanec nebo třeba dobíhání autobusu, se pohybují v určitém pásmu této maximální tepové frekvence, takže mluvíme o nízkém, středním a vysokém stupni zatížení.

3

Zatímco měření vleže v posteli zvládne hravě každý, při pohybu je to mnohem těžší. Proto se tep měří poté, kdy výkon dokončíme, například když doběhneme nebo doplaveme do cíle. Jen tak si tep dobře nahmatáme a soustředíme se na časový interval. K měření lze kromě vnitřního zápěstí použít i krční tepnu, a dále tepnu spánkovou, pažní, vřetenní, stehenní nebo podkolenní.

 

Tipy

K sofistikovaným metodám patří nejrůznější pomůcky, ať už jde o hrudní pás, zápěstní sporttester nebo fitness náramky.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak porozumět tepové frekvenci | rady
Jak porozumět tepové frekvenci | rady
Jak porozumět tepové frekvenci | rady. Tepová frekvence je hodnota, která nám ukazuje počet úderů srdce (tepů) za jednu minutu. V klidovém stádiu to m…
Jak na křečové žíly | rady
Jak na křečové žíly | rady
Jak na křečové žíly | rady. Křečové žíly trápí v současné době nejen většinu žen, ale i mužů. Jedná se o civilizační chorobu, která trápí v 60 letech…
Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst | rady a tipy. Jarní půst dodržovali v době před Velikonocemi již naši předkové. Dnes se již v zimě stravujeme jinak než v d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.