Přejít k hlavnímu obsahu

Jak fotit portrét | rady

08. Prosinec 2019
Jak fotit portrét | rady

Jak fotit portrét | rady. Věnujete se fotografii a požádal vás někdo známý o to, abyste jej vyfotili a vytvořili mu portrétní fotografii? Obzvlášť v dnešní internetové době plné sociálních sítí, jako je Facebook apod., je o portrétní fotografii velký zájem. Navíc dobře udělaný portrét může být velice pěkným dárkem. Krok za krokem si povíme, na co při focení portrétu nezapomenout, a jak před samotným i během focení postupovat.

1

Technika

K focení portrétu samozřejmě budete potřebovat svůj fotoaparát. Používáte-li několik přístrojů, neváhejte je připravit. Důležitý je výběr objektivů, se kterými budete pracovat. Jistě přijde vhod stativ, popřípadě blesk či světla, pokud nebudete využívat venkovní světlo a hodláte focení uskutečnit v místnosti. Při nasvěcování dáváme pozor, abychom neměli ostré světlo, které by tvořilo nepříjemné ostré stíny.

2

Model

Osloví-li vás někdo známý, nemusíte tuto otázku řešit. V případě, že jste ale začátečníci a rádi byste si focení portrétu vyzkoušeli, neváhejte si říct kamarádovi, který vám bude stát modelem.

3

Prostředí

Focení portrétu je především o přípravě a k ní samozřejmě patří zajištění vhodného prostředí. Může to být pokoj či příroda. Hlavní je, abyste místnost vyklidili od všech rušivých elementů, které na fotografii nemají co dělat.

4

Čas focení

Dohodněte se na konkrétním termínu. Pracujte s tím, že čas focení během dne je pro vás klíčové zejména kvůli světelným podmínkám, to se týká zejména případu, kdy portréty budete pořizovat ve venkovním prostředí.

5

Podmínky

Před samotnou akcí se s modelem dohodněte na podmínkách, tzn. pokud hodláte fotit akty, musí s tím váš model předem souhlasit. Začínající fotografové často zapomínají na jednu důležitou věc – a to jsou podmínky užití pořízených snímků, popřípadě kinofilmu, pokud nefotíte digitálním fotoaparátem. Velice často se pak stane, že model po vás požaduje všechny tyto materiály. Problém také nastane, pokud snímky začnete ukazovat svým přátelům či někde vystavovat, aniž byste měli souhlas modelu. Doporučuji proto uzavřít písemnou smlouvu, ve které tato práva a povinnosti obou stran budou popsány. 

6

Kulisy, dekorace, rekvizity

Uvažujete-li o zapojení různých rekvizit, pak si je pečlivě připravte předem ještě před samotným focením. Při fotografování utíká čas jako voda, touto aktivitou můžete strávit i hodiny. Zbytečně model nenuďte tím, že budete hledat vhodnou rekvizitu po bytě.

7

Nákresy

Nejhorší je, když začnete fotit, a pak zjistíte při úpravě fotografií v počítači, že všechny pořízené fotografie vypadají stejně. Nemusíte dokonale kreslit. Stačí si udělat náčrtky, které vám pomůžou pracovat s modelem. Není špatné se před focením se o takové náčrtky s portrétovanou osobou podělit a nabídnout ji, aby přišla i se svými nápady, jak fotografie a v jakém duchu zpracovat.

8

Příprava modelu

Často opomíjeným krokem je samotná příprava modelu. Svůj model informujte předem, co všechno by si na focení měl vzít s sebou a co naopak nechat doma. Ať už se to týká oblečení, barev ošacení, náramků, hodinek. Mějte u sebe připravený make-up a prostor, kde se bude model převlékat a upravovat.

9

Atmosféra

Pokud není váš model či modelka z řad profesionálů, může se stát, že se bude stydět nebo bude mít problém se uvolnit. Proto na portrétovanou osobu netlačte, snažte se navodit příjemnou atmosféru, nejprve si povídejte, dejte si kafe. Potřebujete, aby portrétovaný se choval přirozeně, cítil se sám sebou.

10

Zaměřujeme se na oči

Při samotném fotografování portrétu se zaměřujeme především na oči modelu. Ty by měly být vždy ostré. Pamatujte na toto pravidlo. Začínajícím fotografům se mnohdy stane, kupříkladu u focení aktů, že začne věnovat pozornost jiným detailům.

11

Práce s modelem

Velkým nešvarem je ztuhlost modelu. Neváhejte proto při focení s modelem bavit, říkat mu, jak a co má udělat, jak se má usmívat, jakou rekvizitu použít. Vaším úkolem není jen postávání u fotoaparátu, ale získat takové snímky, které potřebujete. Proto s modelem pracujte a neváhejte fotoaparát odložit a ukázat, co si přesně představujete.

12

Zachycujeme náladu, výraz tváře, říkáme svému modelu, zda se má dívat do objektivu či mimo něj, jaký má mít pohled, a kam má směřovat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak fotit akty | rady
Jak fotit akty | rady
Jak fotit akty | rady. Focení aktů patří k vrcholům fotografického umění. Nemusíte přitom být profesionálním fotografem, abyste si takové fotografie m…
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostřed…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.