Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahrazuje pravou kůži, neboť je téměř k nerozeznání, a také je cenově mnohem přístupnější. V našem článku vám poradíme, jak se taková ekokůže čistí.
Co je potřeba
- Vlhký hadřík
- Papírové utěrky
- Speciální sprej
Když se řekne ekokůže, obvykle se tím myslí materiál, vyrobený ze zbytků pravé kůže. Tyto kousky se nejprve drtí a pak spojují. Někdy se pod pojmem ekokůže skrývá i zcela syntetický materiál, který je však od pravé kůže na první pohled k nerozeznání. Proto bychom nikdy neměli při čištění ekokůže používat prostředky a postupy, které jsou určené pro pravou kůži.
Výhodou ekokůže je nižší cena, nevýhodou pak kratší životnost ve srovnání s klasickou usní. I proto je nutné při čištění skvrn a nečistot postupovat šetrně.
Při běžném, pravidelném čištění používáme výhradně hadřík namočený v mýdelném roztoku. Menší špinavé skvrny a flíčky se dají odstranit měkkým kartáčkem. Nikdy ale nepoužívejte takový, který má tvrdé štětiny!
Než se pustíte do čištění celé plochy, vyzkoušejte to nejprve na malém kousku tam, kde to není moc vidět.
Před čištěním hadřík dobře vyždímejte a vyvíjejte stále stejnou sílu, aby po zaschnutí nevznikly nevzhledné „mapy“. Pokud jste vylili na ekokůži tekutinu, nejprve ji vysajte.
Zbytky potravin, které na čalounění z ekokůže spadly, odstraňte a teprve pak skvrnu jemně vyčistěte. Snažte se, abyste nečistoty vyčistili do ztracena a neobjevily se ostré přechody.
Jestliže se na ekokůži dostane například lak na nehty, rtěnka nebo ji nechtíc obarvíte čímkoli jiným, pozvěte raději na vyčištění odborníky. Mají speciální vybavení.
K tomu, aby ekokůže vydržela co nejdéle v perfektním stavu, je nutná pravidelná, průběžná údržba.
Vyhýbejte se agresivním chemickým prostředkům, držte se pokynů výrobce a neexperimentujte s neověřenými přípravky.
Zapomeňte i na impregnaci, která je určena pro pravou kůži! Nepoužívejte ani čisticí ubrousky, protože bývají napuštěny speciálními chemickými látkami. Ty by mohly ekokůži poškodit.
Na běžnou údržbu si vystačíte se sprejem, který je určen pro tento materiál.
Ekokůži nedělá dobře lidský pot, a proto třeba sedačku pravidelně otírejte vlhkým hadříkem, zejména v letních měsících.
Vyvarujte se toho, aby část tohoto materiálu byla vystavena pravidelnému slunečnímu svitu a zbytek byl ve stínu.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.
Diskuze k článku