Jak bezpečně nakupovat z čínských e-shopů
Jak bezpečně nakupovat z čínských e-shopů | rady a tipy. Obliba čínských internetových obchodů vzrůstá, obzvláště nyní před Vánoci. Stojí za ní především velmi nízké ceny zboží různého druhu. Při nákupu je ovšem na místě být na pozoru. Zvažujete nakoupit dárky za výhodné ceny z čínských e-shopů? Poradíme vám, nač si dát pozor.
DPH
Na nákup zboží ze zemí mimo Evropskou unii platí jiná pravidla. První se týká cla a daně z přidané hodnoty. To při kontrole zásilek ze zemí mimo EU vyměřují pracovníci celního úřadu. Obecně platí, že DPH, tedy daň z přidané hodnoty se vyměřuje u zásilek, jejichž cena převyšuje 22 Euro. Pak celnímu úřadu zaplatíte 20 % z celkové hodnoty zboží, jež zahrnuje cenu zboží včetně poštovného i případného pojištění.
Clo
U zásilek dražších než 150 Euro, pak budete muset zaplatit i clo, které se pohybuje mezi třemi až jedenácti procenty celkové hodnoty zboží v závislosti na jeho typu. Jiná výše cla se váže k elektronice, jiná na kosmetiku a podobně. Podrobněji vás zasvětí celní úřad. Vždy si tedy dobře spočítejte, jestli se vám nákup zboží vůbec vyplatí.
Doprava
Co se dopravy týče, vybrat si můžete buď mezi leteckou nebo dopravou lodí. Například na e-shopu AliExpress.com si při nákupu můžete vybrat z několika druhů dopravy v závislosti na ceně a době doručení. Zvolíte-li poštovné zdarma, které je tedy zahrnuto v ceně zásilky, budete na něj čekat až jeden měsíc, v tomto případě k vám poputuje lodí. Za dopravu leteckou si už budete muset něco připlatit. Zmíněný e-shop k přepravě používá několik různých společností (DHL, EMS, UPA, TNT a Fedex) v cenách od 3 do 88 amerických dolarů (cena poštovného za zimní bundu). Na zboží si počkáte týden až dva. Oběcně platí, že čím více si za poštovné zaplatíte, tím dříve se k vám dostane, ale je to individuální.
Způsob platby
Za zboží v čínských internetových obchodech se vždy platí předem, a to kreditní či debetní kartou. Ceny zboží bývají uvedeny v amerických dolarech. Na stránkách e-shopu si ovšem můžete nastavit aktuální převod na českou měnu. Tento převod je však orientační a konečnou výši transakce si určí vaše banka. Některé banky si zahraniční platby navyšují i o několik procent, stejně jako k nim připočítávají poplatek za směnu z koruny na dolar. O jejich výších se informujte u své banky.
Vrácení zboží a reklamace
U seriózních čínských internetových obchodů můžete počítat s dvanáctiměsíční zárukou na veškeré zboží. Každý obchod si podmínky stanovuje sám a mohou se proto lišit. V případě samotné reklamace zákazník většinou musí vyplnit reklamační formulář. E-shop InChina.cz jej nabízí i v češtině. Tento e-shop mimochodem sdružuje většinu zavedených čínských e-shopů a komunikace v češtině je jednou z jeho výhod. Jinak s e-shopy budete muset komunikovat v angličtině.
Doba vyřízení reklamace
Drobné reklamované zboží většinou nemusíte prodejci zasílat zpět. Většinou si vystačíte s popisem, popřípadě fotografií závady. Seriózní prodejci (AliExpress.com, Wish.com, SheIn.com) vám obratem zašlou nový kousek nebo vrátí peníze. Dražší produkty ovšem zaslat prodejci budete muset. Uhradit samozřejmě budete muset i poštovné. Doba vyřízení reklamace se u různých e-shopů různí. Závislá je na vytíženosti e-shopu, ročním období, ale třeba také přírodních živlech, jež Čínu občas sužují. Zatímco v některých případech máte opravené nebo vyměněné zboží po dvou týdnech, v jiných na něj můžete čekat i několik měsíců. Toto je zřejmě nejstinnější stránka nakupování z čínských e-shopů. Více se o průběhu své reklamace dozvíte poté, co prodejci odešlete reklamační formulář.
Obecně plaží, že u zmíněných zavedených e-shopů reklamace probíhají většinou bez problémů. Za e-shopy neznámé ruku do ohně nedáváme.
Diskuze k článku