Jak se zbavit pálení žáhy
Pálení žáhy vás může trápit, když sníte něco, co máte rádi. Příčiny pálení žáhy hledejte v trávicím ústrojí. Způsobuje jej kyselina chlorovodíková, která v žaludku slouží k trávení potravy, stoupá do jícnu a dráždí jeho tkáň. To pociťujeme jako nepříjemné pálení. Pokud má člověk k pálení žáhy předpoklady, dojde k němu po požití hodně kořeněných jídel, tučných nebo smažených pokrmů, někdy i po konzumaci teplých buchet, po máku a alkoholu, kávy, sladkostí, čokolády, citrusových plodů, při pití obyčejné sodovky.. A vedlejší příčiny pálení žáhy? Stres, skryté choroby žlučníku nebo žaludeční vředy, oslabení zažívacího traktu a překyselení organismu. Pokud míváte pálení žáhy pravidelně, navštivte lékaře, protože pálení žáhy může být i příznakem vážnějších chorob.
Proti pálení žáhy můžeme dělat nějaké preventivní kroky, nejdřív omezující. Například bychom měli jíst pomalu a každé sousto řádně rozžvýkávat. Měli bychom omezit tučná, hodně kořeněná a smažená jídla, stejně jako sladkosti a alkohol. Každý by měl vědět, po čem ho nejvíc žáha pálí, s postupem věku se ale sortiment jídel vyvolávajících pálení může rozšiřovat.
Některé kroky prevence proti pálení žáhy mohou být příjemné, takže bychom měli jíst co nejvíce ovoce a zeleniny, zejména květák, brokolici, chřest, petrželku, také ovesné vločky, ale ne cibuli a pozor na citrusové plody. Z mas to jsou drůbež, ryby a mořské plody v přiměřeném množství, jako příloha rýže a kuskus. Doporučuje se i zázvor. Měli bychom jíst málo, ale častěji. Neměli bychom také jíst těsně před spaním. Hodně pijme nejlépe obyčejnou stolní vodu, dnes se říká "kohoutovka", ale ne vodu s bublinkami, zejména ne colu a pepsi. Doporučuje se i snížení váhy, ale při této dietě, pokud ji budete držet, k němu asi nutně dojde.
Další preventivní kroky předcházejícími pálení žáhy tkví již v chování a návycích. Takže se vyhýbejte nadměrnému stresu, snažte se dlouho spát a hlavně v poloze, kdy si nebudete lámat krk, tedy na boku mít hlavu dostatečně podloženou. Noste volné oblečení a pozor na to, že některé typy opasků a přílišně upnutí v oblasti trupu může způsobit reflux a tím pádem i pálení žáhy. Pokud vám lékař chce napsat nějaký nový lék, zeptejte se, zda nebude mít vliv na pálení žáhy.
Babky kořenářky by vám na pálení žáhy také mohly dát dobré rady. Tak třeba nálev ze lněného semene nebo hořčičného semene. To se jedna polévková lžíce semene zalije 2 dl vroucí vody, občas promíchá a nechá se dvacet minut bobtnat. Má se pít po locích v průběhu třiceti minut. Dále to bude na prášek rozdrcená směs 50 g květů rmenu a listí šalvěje, 25 g květu hluchavky, semena lnu a natě řebříčku. Prášek užíváme v čase potřeby tak, že nasypeme jednu až půldruhé kávové lžičky prášku do horkého mléka, zamícháme a pomalu pijeme.
Když pálení žáhy nastane, je několik možností ho potlačit. Někdy stačí lžička sody, kterou by měl člověk, který problémem často trpí, mít doma vždy u sebe. Pak jsou tu léky ze skupiny antacid, vitaminy řady B, které podporují správné trávení. Dále je vhodný čerstvý ananas, pálení žáhy tlumí bylinkové čaje, například z fenyklu nebo zázvoru. Někdy stačí rychlé vypití sklenky čisté vody, ovšem bez bublinek, někdy ale i voda s trochou citronové šťávy. Tato opatření znamenají odstranění akutních příznaků, neřeší však problémy, které jsou jejich příčinou. Ty může zjistit až odborný lékař.
Varování
Při častém pálení žáhy se poraďte s lékařem. Neužívejte léky ani jiné přípravky, které mohou potíže zhoršit.
Diskuze k článku