Jak si poradit s moly v domácnosti
Potravinoví moli, kteří se s chutí pouští do veškerých druhů potravin ve spíži, jsou patrně noční můrou každé hospodyňky. Do domácnosti se moli dostanou velmi snadno: buď si je přinesete v potravinách, nebo mohou přilétnout větracími šachtami od sousedů. A jak moli škodí? Usadí se v potravinách ve spíži, kladou tam vajíčka, rozmnožují se a jídlo znečišťují výkaly. Není třeba asi upozorňovat, že jídlo hned po útoku molů můžete s klidem vyhodit. Jak se ale těmto škůdcům bránit? Co na moly platí?
Prevence proti molům
Základem prevence před moly je opatření, kterým můžete alespoň zabránit rozmnožování molů a usazení v potravinách. Tajemství tkví v uzavíratelných plastových nebo skleněných nádobách. Papírové pytlíky totiž potravinový mol snadno rozkouše. Toto opatření neplatí jen na moly od sousedů. Pokud si mola domů přinesete v potravinách, při přesypávání potraviny do nádoby snadno zjistíte, jestli tam mol je, či ne. Přesypat můžete širokou škálu potravin, které mají moli rádi: mouka, cukr, rýže, těstoviny, luštěniny, strouhanku, sušenky, ořechy, koření, piškoty atd. Dalším preventivním opatřením před moly je častý úklid a kontrola skříní, potravin i oblečení. Jedině tak na jejich návštěvu včas přijdete a zabráníte znehodnocení vašeho majetku.
Při prvním náznaku pobytu molů – útok
Jakmile zjistíte, že se v nějaké z potravin mol usídlil, měli byste co nejrychleji vyklidit celou skříň, vyházet všechno na stůl a prohlédnout i ostatní potraviny, jestli nebyly napadeny. Všechny napadené potraviny vyhoďte a do skříně dejte tzv. mololapky, které by měly moly zlikvidovat.
Mololapky na moly
Jsou to přípravky, které se prodávají přímo na zneškodnění molů. Obsahují molům velmi příjemnou látku – feromon – která moly sexuálně navnadí a ti se pak na mololapku přilepí. Přípravek sice láká jen samečky, ale bez samečků se nemohou moli dále rozmnožovat a postupně vyhynou.
Co molům vadí?
Různí lidé mají různé fígle na to, jak moly zlikvidovat nebo odradit. Když jsou lidé zoufalí, tak zkoušejí opravdu všechno možné. V zásadě by molům mělo vadit následující: noviny nebo novinový papír, bobkový list, hřebíček, cigaretový kouř, pepř, chmel.
Co když moli migrují od sousedů?
Vždycky je lepší sousedy před těmito škůdci varovat, a přitom nenápadně zjistit, jestli náhodou nemají také podobné problémy. Pokud ano, byl by váš boj marný. Potom je asi lepší zavolat si na pomoc deratizéra.
Tipy
Má-li malý mol stříbrná křídla, půjde o mola šatního. Najdete-li na křídlech mola tmavé skvrny, je to mol potravinový.
Varování
- Potraviny napadnené molem nekonzumujte. Moli mohou přenášet i různé choroby jako je salmonela nebo vajíčka cizopasných červů. Jistější je potraviny vyhodit a koupit nové.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.
Diskuze k článku