Jak se starat o morče
Morče se stalo velice oblíbeným domácím společníkem. Pokud se jej chystáte pořídit i vy, měli byste si ujasnit a rozmyslet několik věcí. Morčata jsou totiž společenská zvířata, kterým se musí věnovat dostatek času. Péče o ně také nebývá nejlehčí, počítejte s častým vyměňováním podestýlky, krmením či občasnou návštěvou u veterináře.
Po přivezení dejte nové morčátko do předem připravené klece a nechte ho v klidu. Zvířátko je ze začátku velmi vyplašené a na nové prostředí si musí zvyknout.
Později na něj zkuste tiše mluvit, ale snažte se ho nelekat. Nabídněte mu nějakou pochoutku, ať si zvykne na vaši přítomnost.
Morčata se dají snadno ochočit a naučit mnoha věcem. Lákejte ho na jeho nejmilejší pochoutku. Morčátko můžete i nechat proběhnout po místnosti (pozor ovšem na koberec - skvrny od jeho moči se špatně čistí; morčatům se do něj také mohou zasekávat drápky).
Bydlení
Klec pro morče by měla být alespoň 60 x 30 cm velká a vzdušná. K podestýlce se nejčastěji využívají hobliny, seno anebo speciální kukuřičná či dřevěná podestýlka. Je možné používat i kočičí podestýlku, vše záleží na tom, co bude morčátku a vám nejvíce vyhovovat. Do klece můžete přidat domeček a větvičku z ovocného stromu, která bude dobrá na péči o zuby.
Krmivo
Nejpřirozenějším krmivem pro morčata je tráva, popřípadě seno. Dále se krmí směsí obilovin, která se snadno sežene ve zverimexu. Jako doplněk (nebo za odměnu) můžete morčeti dát ovoce a zeleninu, ztvrdlé pečivo je dobré na zuby. Nezapomínejte na dostatek vody.
Morčata často línají a je tedy potřeba je kartáčovat. Pokud máte dlouhosrsté morče, je nejlepší jej pročesávat 1 x denně nebo alespoň obden.
Morčátko potřebuje častou společnost. Je-li příliš samo, může se trápit. Pokud tedy víte, že nebudete moci dělat morčeti dostatečnou společnost, kupte si dvě. Nejlépe si mezi sebou rozumějí dvě samičky.
Diskuze k článku