Co je třeba zkontrolovat před cestou autem na dovolenou?
Cesta autem na dovolenou může být velkou radostí. Nabízí svobodu podnikat nejrůznější výlety, měnit plány, poznávat a užívat si čas bez obav z dodržování přísného harmonogramu. Než se však bude moci posádka vydat na cestu za dobrodružstvím, musí se ujistit, že se postarala o některé důležité detaily, aby dovolená byla co nejbezpečnější, nejpohodlnější a bezproblémová.
Tento článek provede cestovatele kroky, které je třeba učinit před cestou autem na dovolenou, a poskytne také tipy, co dělat v případě nehody.
Kontrola platnosti dálniční známky
Jednou z prvních věcí, které je třeba udělat před cestou autem na dovolenou, je ověření platnosti dálniční známky. Dálniční známka dříve bývala samolepicí nálepka nebo štítek, který musel být umístěn na čelním skle vozidla.
Dnes je již tato známka elektronická, a není tedy potřeba ji nikam lepit. Zakoupit ji lze na webu, na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.
V případě cesty na zahraniční dovolenou druh dálniční známky a doba její platnosti závisí na dané zemi. Obecně platí, že dálniční známku lze zakoupit na hraničním přechodu nebo v některých prodejnách pohonných hmot a smíšeného zboží. Před cestou je třeba se ujistit, že je viněta platná a správně připevněná na vozidle podle místních předpisů.
Sjednání povinného ručení
Povinné ručení je ve většině zemí povinné pro řízení vozidla. Toto pojištění kryje řidiče v případě nehody, při níž je řidič shledán viníkem a druhé straně vznikne škoda.
Před cestou na dovolenou by se měl řidič poohlédnout, kde získat co nejlevnější povinné ručení s maximálním krytím škod. Srovnávače povinného ručení jsou skvělým nástrojem pro nalezení nejvýhodnější nabídky.
Kontrola stavu vozidla
Je také důležité se ujistit, že posádka cestuje bezpečným a spolehlivým vozidlem. Před cestou je namístě vozidlo prohlédnout v certifikovaném servisu a podle potřeby doplnit olej, kapalinu do ostřikovačů, brzdy a další provozní kapaliny.
Kromě toho je vhodné mít s sebou náhradní díly či nářadí, které se mohou hodit, pokud se auto nečekaně porouchá. To samé platí i pro kontrolu povinné výbavy vozidla.
Kontrola dokladů k vozidlu
Je třeba se ujistit, že jsou všechny doklady k vozidlu aktuální a platné. Jedná se o řidičský průkaz, registraci, povinné ručení a další potřebné dokumenty. Kromě toho je dobré si všechny příslušné dokumenty okopírovat a uschovat je ve vozidle, aby je mohl řidič předložit v případě nehody.
Nouzová sada na cesty
Není od věci také zvážit sestavení nouzové sady do auta. Měla by obsahovat lékárničku, svítilnu s náhradními bateriemi, reflexní bezpečnostní trojúhelník a nabíječku mobilního telefonu nebo náhradní baterii. Kromě toho je dobré přibalit si svačinu a nápoje pro případ neočekávaného zpoždění v dopravě nebo poruchy.
Co dělat v případě nehody
Nikdo nechce myslet na to, že se stane účastníkem dopravní nehody, ale je důležité být připraven pro případ, že k ní dojde. Co dělat při nehodě? V první řadě je nutné zkontrolovat, zda se někdo v autě nezranil, a v případě potřeby přivolat lékařskou pomoc.
Poté by měla být přivolána policie, pokud je škoda vyšší než 100 tisíc, nebo pokud se účastníci nehody nemohou shodnout na tom, kdo je viníkem.
Je nutné si vyměnit podrobnosti s druhým řidičem a získat osobní údaje a informace o pojištění. K tomu slouží záznam o nehodě, který by měl být v autě vždy k dispozici. Je užitečné také pořídit fotografie poškození obou vozů a okolí. Nakonec je třeba kontaktovat pojišťovnu a poskytnout jí potřebné informace.
Diskuze k článku