Přejít k hlavnímu obsahu

7 tipů pro úsporný a ekologický dům

04. Září 2024

Nízkoenergetické bydlení s sebou nese řadu výhod. Kromě úspor za energie díky extrémně nízkým nákladům na vytápění i stabilní teplotě uvnitř domu po celý rok má menší ekologický dopad a celkově zvyšuje kvalitu bydlení. Aby však splňovalo tyto hodnoty, je třeba dodržet určité zásady. Tento článek vám přináší užitečné tipy, jaké stavební úpravy provést, co byste neměli opomenout, i jaké dotace lze na stavbu ekologického, úsporného domu využít.

Ať už chcete postavit nový úsporný dům, nebo rekonstruovat dům stávající do tzv. pasivního standardu, je zásadou komplexní přístup. Pasivní domy jsou postaveny na principu, že pokud z domu uniká jen zanedbatelné množství tepla, je třeba doplňovat jen tuto zanedbatelnou část energie. Rozhodně však nestačí jen zateplení domu – důležitou roli hraje i konstrukce domu, stavební materiály, použité technologie i kvalita samotné realizace. Nejvhodnějším řešením je proto nechat si zpracovat projekt i samotnou stavbu/rekonstrukci odborníky.

Tip č. 1: Myslete na ekologické vytápění

Výběru správného zdroje tepla je mnohdy věnováno jen málo pozornosti, a to z důvodu nízké spotřeby energie – nízkoenergetický dům totiž spotřebuje pouze cca 15–50 kWh/m² na vytápění ročně

Obecně nelze doporučit univerzální systém, který by bylo možné aplikovat do každého domu, nejuniverzálnějším řešením je však tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo získává přibližně tři čtvrtiny energie z obnovitelných zdrojů (teplo země, vody či vzduchu), zbývající čtvrtinu čerpá z elektrické sítě, proto je ekologické a má poměrně dobrou návratnost (do 10 let). Tepelné čerpadlo má také velmi vysoký topný faktor (= podíl vložené energie k energii získané), snadno se ovládá, je nenáročné na údržbu a vyniká dlouhou životností.

Co se týká samotného typu, obecně se v teplejších oblastech používá čerpadlo vzduch/voda, v chladnějším podnebí země/voda.

Další způsoby vytápění

Kromě tepelného čerpadla pak lze využít i:

  • vytápění elektřinou – vzhledem k vysokým cenám elektřiny není nejvýhodnější (vyjma použití FV panelů),  vhodné je jako doplňkové, např. podlahové vytápění v koupelně;
  • vytápění plynem – díky snadné regulaci, dobré dostupnosti a kombinaci s ohřevem teplé vody je vytápění plynem dobrým řešením, je však třeba instalovat kotle o nižším výkonu (nejvhodnější jsou kondenzační kotle);
  • vytápění dřevem – je velmi efektivní, avšak často se naráží na problém nedostatku kotlů s dobrou regulovatelností a nízkým výkonem, proto je vhodnější volit spíše kamna na pelety.

Tip č. 2: Nepodceňte zateplení

Nezateplená fasáda může způsobovat až 35% únik tepla, naopak kvalitní zateplení domu je schopno snížit spotřebu energie až o polovinu. Pro dosažení parametrů pasivního domu je nezbytné, aby měl obvodový plášť domu vynikající tepelně-technické vlastnosti a obal byl vzduchotěsný. Těsnost obvodového pláště by měla odolávat podmínkám vznikajícím při silné vichřici.

  • U zateplování stěn je vhodné upřednostnit vnější zateplení.
  • Kromě stěn je třeba izolovat i základy – kvalitní hydroizolace zabrání vzlínání vlhkosti do stěn.

Opomenout nesmíte také izolaci střechy (obecně platí, že čím menší je sklon střechy, tím silnější by měla být izolace – u pasivních domů min. 40  cm), oken i dveří.

Tip č. 3: Úspory za energie může přinést fotovoltaika

Úspor energií dosáhnete i pomocí fotovoltaiky, která vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Solární panely představují zajímavé řešení k alespoň částečné energetické soběstačnosti (vyrobenou elektrickou energii lze okamžitě spotřebovat, prodat přebytky do sítě, nebo ji uložit do bateriových úložišť), aby však dávaly smysl, je třeba spočítat návratnost.

Praktický tip

Pokud nemáte na pořízení solárních panelů finance, nebo chcete jejich instalaci odložit na později, můžete stavbu na instalaci fotovoltaiky předpřipravit. Důležité je ponechat dostatek místa na střeše i v hlavním domovním rozvaděči (ideálně min. 25 pozic na DIN liště).

 

Tip č. 4: Ekologický přístup díky sběru dešťové vody

Žít v souladu s přírodou znamená také šetřit vodu. Proto je vhodné pořídit si podzemní nádrž na dešťovou vodu, jež pojme až 5 000 litrů vody (můžete si ji koupit například na webu internetového prodejce cenyprizemi.cz) , kterou následně využijete jako užitkovou vodu na splachování, praní, úklid či zalévání. Vzhledem k tomu, že průměrná denní spotřeba vody na jednu osobu je 140 litrů, může dešťovka také znatelně ušetřit náklady na vodu.

Tip č. 5: Řízené větrání s rekuperací pro neustále čistý vzduch

Vzhledem k perfektní izolaci a neprůdušnosti obvodového pláště domu je třeba myslet na řízené větrání s rekuperací – větrání okny je totiž energeticky neefektivní. Rekuperační jednotka se automaticky postará o optimální výměnu vzduchu v objektu, jakož i efektivnější vytápění. Díky ní budete mít doma neustále čerstvý a zdravý vzduch bez škodlivin a nepříjemných pachů, a vyhnete se i nepříjemnému hluku, který může pronikat do domu při otevřeném okně. Rekuperaci lze využít i ve starších domech. Jak na to se dozvíte v  článku firmy Veskom specializující se na tepelná čerpadla zde.

Tip č. 6: Okna hrají zásadní roli

U úsporného domu jsou okna zásadní, jelikož jimi může unikat nejvíce tepla. Musí být proto dokonale zaizolována, a navíc musí splňovat požadavky na prostup tepla, jakož i na solární zisky. Není proto až tak důležité materiálové provedení oken, jakož dva zásadní parametry – součinitel prostupu tepla U, který by měl být co nejnižší, a součinitel vyjadřující procento propouštěného záření g, který by měl být co nejvyšší.

Tip č. 7: Stínění pro optimální klima

U pasivních domů je rozhodující nejen to, aby teplo neunikalo ven, ale také to, aby v letních měsících neprostupovalo dovnitř. Kromě oken s nízkým součinitelem prostupu tepla U je proto důležité stínění – využít lze venkovní žaluzie či rolety, markýzy, slunolamy či převisy.

Kde čerpat finance

Vzhledem k tomu, že je výstavba energeticky úsporného domu či rekonstrukce starého domu na dům úsporný finančně náročná, přichází na řadu na závěr otázka financování. Využít můžete půjčku se zástavou nemovitosti, ta mívá výhodné podmínky. Vždy však zvažte i rizika - pokud nebudete schopni úvěr splácet, můžete o nemovitost přijít, radí odborník ze srovnávače půjček poskytnuto.cz

S financováním vám pomůžou také dotační programy pro úsporné bydlení, jako je Nová zelená úsporám, v rámci nějž si můžete zažádat o dotaci na zateplení, využití tepla z odpadní vody, fotovoltaické systémy, dešťovku, zelenou střechu, řízené větrání s rekuperací a další. Výstavba či rekonstrukce úsporného domu vás tak může vyjít mnohem levněji.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

dům
Elektrickou markýzu si zamilujete
Markýza je skvělá věc, zastíní terasu, pergolu i balkon, navíc zpříjemní pobyt i v interiéru. Kdo si ji už pořídil, ten její přednosti zná, někdo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.