Jak používat med v boji s chřipkou a nachlazením | tipy a recepty
Jak používat med v boji se chřipkou a nachlazením | tipy a recepty. Pokud máte v okolí včelaře nebo máte jiný přístup k opravdovému kvalitnímu medu, máte v boji se chřipkou či nachlazením napůl vyhráno. Kvalitní med je totiž silným přírodním antibiotikem a také posiluje imunitu organismu. Chcete-li se o léčivých účincích medu dozvědět více, určitě si přečtěte následující článek. Jak využít med v boji s nachlazením a chřipkou?
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Med obsahuje vitamíny A, C, D, E a K, vitamíny skupiny B, z minerálů pak hořčík, draslík, vápník, fosfor, zinek, železo a další. Tyto látky jsou ve větším množství zastoupeny v medu medovicovém než v medu květovém. V medu naleznete také širokou škálu antioxidantů.
Med se mimo jiné používá při léčbě srdečních onemocnění, onemocnění jater, žaludku a střev, při zánětech ledvin a močových cest, při vysokém krevním tlaku, při nespavosti a podráždění atd. Zevně se pak využívá na hojení ran a popálenin.
Krok 2
My se však v tomto článku zaměříme na použití medu při léčbě chřipky a nachlazení. Med je vhodný i při zánětech průdušek a horních cest dýchacích. Můžete jej samozřejmě využít i jako prevenci proti infekci, jelikož med zvyšuje obranyschopnost organismu. Dle lidového léčitelství stačí jako prevenci proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně.
Krok 3
Nejsnazší možností je samozřejmě osladit si medem bylinkový čaj. Krátké zahřátí medu nevadí, proto se nic neděje, když si jej přidáte do teplého (mírně vychladlého) čaje a rychle jej vypijete.
Proti chřipce a nachlazení je vhodný čaj lipový, šípkový, bezový, zázvorový, tymiánový a mnoho dalších. Do čaje přidejte med a případně i citronovou šťávu podle Vaší chuti.
Krok 4
Výraznějších účinků dosáhnete, pokud med zkombinujete s cibulí či česnekem při přípravě cibulového či česnekového sirupu. Odkaz na cibulový sirup naleznete zde: Jak využít cibuli pro zdraví | tipy a recepty a na česnekový zde: Jak využít česnek pro zdraví | tipy a recepty.
Krok 5
Další možností je příprava medového sirupu – stačí do pár lžic medu vymačkat čerstvou šťávu z citronu, přidat můžete i lžičku kokosového oleje. Sirup účinkuje při kašli a nachlazení.
Krok 6
Medový zábal – při chřipce, nachlazení a zejména při silném zahlenění a kašli zkuste medový zábal, který působí protizánětlivě, zahřívá a ulevuje. Připravíte jej smícháním medu s trochou mouky a rostlinného oleje. Směs natřeme na gázu a přiložíme ji na hrudník, který poté ovážeme např. větším ručníkem či osuškou. Zábal necháme působit nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin.
Nejlepší je koupit med přímo od včelaře nebo třeba ve farmářském obchodě či na trzích. Rozhodně nespoléhejte na kvalitu medu ze supermarketu.
- Pozor na případnou alergii na včelí produkty!
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.