Jak využít pohanku | rady, tipy a recepty
Jak využít pohanku | rady a tipy. Pohanka je přirozeně bezlepková obilnina, jež pochází z jihovýchodní Asie, posléze se však rozšířila do mnoha zemí světa. Na našem území se dle dochovaných zdrojů používala již v 17. století. Dnes je tato obilnina ceněna pro své nutričně hodnotné složení a mnohé léčivé účinky. Jak pohanku využít, si popíšeme v následujícím článku.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Pohanka je známá pro svůj vysoký obsah rutinu, který vrací pružnost cévám a léčí jejich onemocnění, zmírňuje tedy i nepříjemné projevy křečových žil. V pohance dále nalezneme cholin, jenž pomáhá regenerovat játra, a další vitamíny skupiny B. Díky obsahu kyseliny linolové, pohanka snižuje cholesterol a brání vzniku krevních sraženin. Pohanku lze konzumovat i v případě zvýšené krvácivosti, silného menstruačního krvácení a žaludečních či dvanáctníkových vředů.
Krok 2
Jak pohanku využít v kuchyni?
Pokud seženete mechanicky loupanou pohanku, která si zachovává nejvíce cenných látek a také se vaří kratší dobu, máte vyhráno. Tato pohanka má skvělou chuť a můžete ji použít pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Z pohanky lze připravit „rizoto“, nákyp, kaše či pomazánka. Je možné ji zapékat nebo podávat jednoduše jako přílohu k masu či zelenině. Zkuste ji přidat do domácího chleba nebo z ní připravit nejrůznější druhy polévek.
Recepty s POHANKOU pro inspiraci naleznete zde:
- Jak uvařit pohanokové rizoto s pečenou zeleninou | recept
- Jak udělat pohankovou pomazánku | recept
- Jak uvařit fazolový prejt s pohankou | recept
- Jak usmažit pohankovo-bramborové placky se špenátem | recept
- Jak uvařit pohankovou polévku s červenou řepou | recept
- Jak uvařit pohankovou polévku s houbami | recept
Krok 3
Mechanicky loupaná pohanka se dá připravit jednoduše spařením vroucí vodou (1 díl pohanky na 2 díly vroucí vody). Pohanku poté necháme pod utěrkou nabobtnat.
Dalším způsobem přípravy pohanky (který však již nezanechává tolik zdraví prospěšných látek) je dušení. Nejprve ji probereme, důkladně propláchneme a dále ji připravujeme jako dušenou rýži. Dusíme ji asi 15 – 20 minut.
Krok 4
Pohanka se prodává také ve formě lámanky, kterou můžete přidat třeba do polévky, do nejrůznějších karbanátků, placiček, do sekané, apod.
Krok 5
Z pohankové mouky připravíte výborné palačinky či vafle. Dá se využít také pro pečení či přípravu knedlíků v kombinaci s některým dalším druhem mouky.
Krok 6
V obchodech se zdravou výživou nebo na internetu se dají koupit také pohankové těstoviny, které můžete používat jako klasické pšeničné těstoviny.
Z čerstvé či sušené pohankové nati si můžete připravit léčivý nálev.