Jak využít obklady při chřipce a nachlazení | návody
Jak využít obklady při chřipce a nachlazení | návody. Sezóna nachlazení již začala, a pokud jste se již stihli nachladit, poradíme vám, co s tím. V našem článku najdete tipy, jak se zbavit nachlazení pomocí přírodních prostředků, které máte určitě doma. Následující řádky vám poradí, jak využít obklady při chřipce a nachlazení. Dozvíte se, jak udělat obklad medový, citronový, křenový či Priessnitzův.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Obklady a zábaly využívaly již naši předkové. Sice se jedná o „babské rady“, avšak tyto postupy jsou mnohdy účinnější než užívání chemických léků, které naše tělo ještě více zanáší.
A jak využít obklady při chřipce a nachlazení?
Křenový obklad – Křenový obklad působí na bolest v krku, nachlazení a kašel. Smícháme přibližně 100 g nastrouhaného křenu s 1/2 kilogramem mouky a 2 lžícemi sádla. Z této směsi vypracujeme těsto, vyválíme placku, ohřejeme ji na topení či pánvi, zabalíme ji do ručníku a přiložíme zhruba na 20 minut na záda či ramena. Před přiložením křenové placky se doporučuje místo ještě namazat sádlem, aby nedošlo k podráždění kůže. Více o účincích křenu proti nachlazení se dozvíte zde: Jak využít křen v boji s nachlazením | tipy a recepty.
Krok 2
Medový obklad – Medový obklad působí při chřipce, nachlazení a zejména při silném zahlenění a kašli. Působí protizánětlivě, zahřívá a ulevuje. Připravíte jej smícháním medu s trochou mouky a rostlinného oleje. Směs natřeme na gázu a přiložíme ji na hrudník, který poté ovážeme např. větším ručníkem či osuškou. Zábal necháme působit nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin. Jak jinak využít med proti chřipce a nachlazení, naleznete zde: Jak používat med v boji s chřipkou a nachlazením | tipy.
Krok 3
Citronový obklad – Využijete jej zejména při kašli a bronchitidě. Stačí šťávu z 1 bio citronu vymačkat do 0,5 litru horké vody. Do roztoku namočte bavlněný šátek či plenu, vyždímejte jej a přiložte na oblast prsou na záda, poté jej převažte suchým šátkem a ramena udržujte v teple.
Krok 4
Priessnitzův obklad – tento velmi známý a používaný obklad působí proti mnoha zdravotním neduhům. Aplikujeme jej v případě angíny, laryngitidy, horečky či suchého kašle. Na pokožku krku či hrudníku nejprve přiložíme bavlněnou látku namočenou ve studené vodě a přitiskneme ji tak, aby dobře přiléhala. Na ni přiložíme igelit tak, aby namočenou látku přesahoval na všech stranách. Nakonec vše převážeme suchým bavlněným šátkem. Obklad necháme působit asi hodinu.
Teplota vody pro přípravu Priessnitzova obkladu pro děti by měla být kolem 22 °C.
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.