Jak udělat kuřecí závitky na hořčičném semínku | recept
Kuřecí závitky na hořčici | recept. Šťavnaté maso, které se přímo rozplývá, výtečná silná chuť masové šťávy, jejíž pikantnost zvyšuje hořčice. Ale není to hořčice plnotučná, nýbrž celé hořčičné semínko, na které se v kuchyni neprávem někdy trochu zapomíná. Nabízíme recept na kuřecí závitky na hořčici a několik tipů na různé varianty pokrmu.
Co je potřeba
- kuřecí stehna – 1 ks na porci
- dobrá klobása – 1/4 nožičky na porci
- pórek
- plnotučná hořčice, sůl, pepř
- celé hořčičné semínko
- další přísady podle volby (uvedeno v receptu)
Krok 1
Kuřecí závitky na hořčici připravíme z kuřecích stehen. Na jednu porci počítáme jedno stehno. Nejlepší jsou kuřecí stehna čerstvá, jen chlazená. Kdybychom neměli jinou možnost než zmrazené maso, vyndáme stehna den před přípravou z mrazáku a necháme je v lednici volně rozmrznout. Ostrým špičatým krátkým nožem kuřecí stehna vykostíme. Více v článku Jak vykostit kuře.
Krok 2
Kůži nestahujeme, naopak dáváme pozor, abychom ji neprořízli, jinak by se maso rozpadlo podle svalových skupin a nedalo by se zabalit. Kosti dáme do hrnce s osolenou vodou a uvaříme je na kuřecí bujon. Nožičku dobré klobásy opláchneme horkou vodou, oloupeme, rozpůlíme a půlky na délku rozčtvrtíme. Asi 15 až 20 cm pórku nakrájíme nadrobno.
Krok 3
Vykostěný plát masa položíme kůží dospod, mírně potřeme plnotučnou hořčicí, jemně posolíme a opepříme. Posypeme sekaným pórkem a k delší straně položíme jeden dva kousky klobásy. V tomto bodě je první rozcestník, kterým se můžeme vydat. Na plát můžeme dát i jinou náplň – okurku, párek, vajíčko jako u španělských ptáčků, cibuli a slaninu, sekané kapary, hranolky mrkve a celeru.
Krok 4
Pro jednou se vyhneme obligátní české náplni eidam + šunka. Vzhledem k další úpravě se tento „postrach českých kuřecích závitků“ opravdu nehodí. Chuťově by neladily ani žampiony. Kuřecí plátek pevně smotáme ve směru od naplněného konce (a v tomto momentě oceníme, že jsme neprořízli kůži) a upevníme. Jehlami, silikonovými pásky nebo tradičně bílou bavlněnou nití.
Krok 5
Závitky naskládáme do pekáče. Zbytek pórku a případný zbytek klobásy přidáme k masu. Podlijeme asi dvěma sběračkami bujonu z kuřecích kostí. Pak pokrm zasypeme celým hořčičným semínkem, asi tak polévkovou lžíci. Na každý závitek dáme tenký plátek másla, ale není to nutné, jestliže počítáme kalorie. Přiklopíme poklicí a dáme do trouby.
Krok 6
Pečeme při 200 až 220°C. Asi po 20 minutách závitky opatrně otočíme. Tím dostaneme mírně opečená zrnka hořčice do šťávy. Je-li třeba, ještě trochu podlijeme a deset minut dopékáme bez poklice. Pak závitky vybereme na pracovní talíř, necháme zchladnout a odstraníme z nich nitě nebo jiný zpevňovací materiál. Už se nerozpadnou, soudržnost zajistil kolagen z kůže.
Krok 7
Ocitli jsme se na dalším rozcestí. A tím jsou možnosti úpravy šťávy. Jedna z možností je dát kastrol s výpekem na plotýnku, výpek s pórkem a klobásou vysmažit na tuk, aby se pórek opekl, pak znovu zředit vývarem z kostí a dochutit solí a trochou pepře. Nebo můžeme šťávu vysmahnutou na tuk zasypat lžicí mouky, orestovat a pak zředit vývarem – bude světle hnědá omáčka.
Krok 8
Nebo do této hnědé omáčky přidáme půl kelímku sladké smetany, nasekanou okurku a půl lžičky plnotučné hořčice – a máme další variantu omáčky. Kdybychom dali do závitků kapary, můžeme jich trochu přidat do omáčky. Totéž platí o náplni z kořenové zeleniny. K závitkům na hořčici se dobře hodí dušená zelenina, rýže, bramborová kaše (nebo pusinky z ní).
- Tepelně zpracovaná hořčičná semínka změknou a při rozkousnutí jsou velmi lahodná, vůbec ne peprná. Je to takový labužnický bonus.
- Vývar z kostí zcedíme, přidáme zeleninu a polévkovou zavářku. Dochutíme petrželkou a muškátovým oříškem, který zvýrazní chuť drůbežího bujonu. Žádnou "chemii" není třeba přidávat.
- Po dobrém obědě doporučujeme otevřít si bylinkářský slovník a radovat se, jak jsme konzumací hořčičných semínek pomohli svému zdraví.
- Stejně můžeme postupovat, i když chceme udělat roládu z celého kuřete – jen ji nakonec nakrájíme na porce.
Hořčičné semínko není vhodné při zánětu žaludku.