Jak využít čirok v kuchyni | rady
Jak využít čirok v kuchyni | rady. Pokud jste ještě nevyzkoušeli čirok nebo se k vám dostal, ale nemáte žádné zkušenosti s jeho přípravou, v následujícím článku se můžete ty nejdůležitější informace dozvědět. Čirok je přirozeně bezlepková obilovina, jejíž zrno se používá v celku i rozemleté na mouku. Poradíme vám, jak čirok využít v kuchyni.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Čirok je jednoletá rostlina připomínající kukuřici, která se pěstuje zejména v Africe a Severní Americe, ale i v dalších zemích světa, dokonce i u nás. Nalezneme v něm velké množství kvalitních bílkovin, vlákniny a mnoho vitamínů a minerálů (např. vápníku, železa, draslíku, vitamínů skupiny B, atd.).
Čirok má mimo jiné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné účinky, snižuje cholesterol a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
Krok 2
Využití celého zrna
Čirokové zrno se dá využít pro přípravu nejrůznějších sladkých i slaných pokrmů. Připravíte si z něj třeba velmi zdravou a chutnou kaši či nákyp. Čirokem se také dá nahradit rýže jako příloha i v rizotu, salátech a dalších pokrmech, poslouží i jako zavářka do polévky
Zrna nejprve důkladně propláchneme a poté je vaříme asi 45 – 50 minut v trojnásobném množství vody doměkka. Nakonec zbylou tekutinu slijeme. Následně pak uvařená zrna použijeme podle potřeby.
Krok 3
Využití čirokové mouky
Čiroková mouka je (jak již bylo výše zmíněno) přirozeně bezlepková, tudíž je velmi vhodná i pro celiaky. Nicméně ji jistě ocení všichni příznivci zdravé výživy, jelikož obsahuje velké množství cenných látek.
Hodí se pro pečení slaného i sladkého pečiva (např. bezlepkových sušenek, koláčů, muffinů, lívanců, ale i chleba, housek, atd.), neboť je její chuť neutrální nebo pouze lehce nasládlá. Používá se i k zahušťování omáček a polévek.
Čirokové zrno i mouku (případně krupici) seženete v obchodech se zdravou výživou a na internetu.
Zrna můžete před použitím na několik hodin namočit, zkrátíte tak dobu varu zhruba o polovinu.