Jak dobře vycházet se sousedy
Pro naše zdraví není důležitá jen strava, čistý vzduch a dostatek spánku. Vědecké studie ukazují, že zásadní význam mají i dobré mezilidské vztahy. Ty bychom měli podporovat nejenom v rámci rodiny, ale budovat je i v místě, kde bydlíme.
Krok 1
Ukazuje se, že popovídat si tu a tam se sousedy, zalít jim v době jejich nepřítomnosti květiny nebo jim nakoupit, když jsou nemocní, je v dnešní době z hlediska duševního zdraví nenahraditelné. Člověk je tvor společenský, a proto by se neměl ostatních stranit. Jak s lidmi v našem okolí dobře vycházet?
Krok 2
Kvalitní vztahy bychom měli budovat od prvopočátku. Když se někam nastěhujeme, je dobré sousedy obejít, představit se jim, navázat prvotní kontakt. Zejména v místě, kde bydlí méně lidí. Pokud nám záleží na tom, abychom se sousedy byli zadobře, měli bychom se chovat tak, jak chceme, aby se sousedé chovali k nám. Tedy neobtěžovat je hlukem, výpary z grilování nebo kouřem z ohniště, dbát na noční klid a nepořádat hlučné oslavy. Stejně tak leckomu vadí štěkot psů. S tím se nedá příliš mnoho dělat, ale určitě bychom si o tom měli se sousedy alespoň popovídat, vysvětlit jim, jaká je situace a omluvit se, pokud náš domácí mazlíček občas své chování přežene.
Krok 3
I když si na nás sousedé nemohou stěžovat a chováme se spořádaně a nenápadně, nestačí to na to, abychom vybudovali pevné vazby. Chce to projevit zájem, zeptat se, zda něco nepotřebují, umět naslouchat a nabídnout pomoc v době nemoci nebo když třeba rodina z domu odvedle odjede v létě na dovolenou a potřebuje, aby někdo vybíral přeplněnou poštovní schránku.
Krok 4
Stejně tak bychom k určité pospolitosti měli vést i naše děti. Samozřejmostí je, že zdraví dospělé, na ulici je nepřehlížejí a chovají se slušně. Někdy nás zaskočí, když zpozorujeme odtažité chování sousedů, a přitom si my sami nejsme ničeho vědomi. Pokud nám neřeknou, co přesně se stalo, zkusme zjistit, zda nedošlo ke konfliktu s našimi dětmi.
Krok 5
Někteří lidé umí vztahy kultivovat na jedničku s hvězdičkou. Jsou ulice, vesnice nebo čtvrti, kde se sousedé pravidelně navštěvují a mohou se na sebe navzájem spolehnout.
Nebo se dokonce střídají při přípravě společného nedělního oběda, berou sousedovic děti s těmi svými na výlety nebo celou rodinu pozvou na rodinnou oslavu.