Jak využít lísku obecnou | alternativní medicína
Jak využít lísku obecnou | alternativní medicína. Kdo by neznal výborné lískové oříšky, které skvěle chutnají samotné i v nejrůznějších dezertech. Věděli jste však, že se dá líska obecná využít i ke zlepšení vašeho zdraví? V následujícím článku se dozvíte, jaké části tohoto známého keře se sbírají k léčebným účelům a také vás seznámíme s jeho léčivými účinky.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Líska obecná roste zejména na okrajích lesů, v houštinách a na dalších vlhčích místech. Často se také pěstuje na zahradách.
K léčebným účelům se nejčastěji používají listy, které se sbírají v období od května do července. Sušíme je na dobře větraném místě a skladujeme v suchu v uzavíratelných nádobách. Léčivé látky však obsahuje i kůra.
Krok 2
Líska obecná má následující léčivé účinky:
- Pomáhá proti zánětům střev, nadýmání a průjmu.
- Má močopudné účinky a působí proti zánětům močových cest.
- Má příznivý vliv na cévy, užívá se proti křečovým žilám.
- Zastavuje zevní krvácení, zevně se používá i při ekzémech a proti hemoroidům.
Krok 3
Užívá se nejčastěji ve formě čaje, který připravíme zalitím 1–2 lžiček sušených listů 250 ml vroucí vody. Čaj necháme 5–10 minut vylouhovat a scedíme jej. Pije se 2× denně.
Odvar se pak využívá zevně k přípravě obkladů či koupele. Připravíme jej následujícím způsobem: 3 polévkové lžíce sušených listů či kůry zalijeme 500 ml studené vody. Vše přivedeme k varu a 5 minut povaříme na mírném ohni. Poté bylinu necháme ještě 10 minut louhovat a následně scedíme.
K sehnání je také tinktura z pupenů, jež podporuje činnost plic a jater.
Lískové oříšky jsou samozřejmě nejen chutné, ale také velmi zdravé. Nalezneme v nich zdravé tuky, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník a mnoho dalších cenných látek. Olej vylisovaný z lískových oříšků se používá zevně proti vráskám a dalším problémům s pletí a stejně tak vnitřně.