jaktak.cz

Jak na pověry a zvyky na Nový rok | Co dělat a nedělat na Nový rok

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Příchod nového roku se bujaře oslavuje odpradávna, nicméně v historii se datum, na které připadal Nový rok, změnilo už několikrát. Ovšem po zavedení juliánského kalendáře, s nímž přišel římský císař Julius Caesar v roce 46 před naším letopočtem, byl za první den v roce považován 1. leden. V církevní liturgii se ale nejprve 1. leden nesvětil, neboť počátkem liturgického roku byl advent, a to až do 17. století, než se církevní a občanský počátek nesjednotil. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A co na Nový rok dělat a nedělat?

Krok 1

Jaké zvyky a pověry jsou spojeny s Novým rokem?

Právě s Novým rokem je spjata celá řada pověr a zvyků. Věděli jste třeba, že pokud máte u sebe první lednový den dostatek peněz, tak v následujícím roce nebudete strádat? Oblékněte se na Nový rok také do nového oděvu, protože potom budete po celý nadcházející rok jako noví.

Slyšeli jste o tom, že když vám do domu na Nový rok vstoupí mladá dívka anebo dítě, je to dobré znamení, ale pokud stará žena, tak to je zase špatné znamení? Samozřejmě, někdo na takové pověry věří, někdo ne, ale určitě mají důvod, proč vznikly.

V některých částech České republiky se na Vánoce pekla vánočka s hrachovým zrnkem, která se konzumovala na Nový rok. Osoba, která při jídle na hrachové zrnko narazila, měla v dalším roce štěstí. V současné době se, bohužel, tato tradice už docela vytratila.

Ze stavení na Nový rok nic nevynášejte, protože v domě by vám to potom celý další rok chybělo. Stejně tak se nedoporučuje v tento den prát a věšet prádlo, neboť dané činnost hospodyni věštily neštěstí.

Pověry se vážou také k jídlu. Vyhněte se na Nový rok drůbeži a opeřencům jako takovým, jako jsou slepice a kachna, mohlo by vám z domu uletět štěstí. Dokonce se nedoporučuje jíst ani králíky, protože v takovém případě by vám štěstí zase uteklo. Co si naopak dát? Čočku, protože se říká, že kdo jí na Nový rok čočku, má následující rok peníze zaručené. Symbolem štěstí je také prasečí rypáček, jenž by měl být na jídelním stole první lednový den.

Podle pověr se následující rok odvíjí i od toho, na jaký den Nový rok připadl. Pokud se jedná o pondělí, čeká nás krutá zima, vlhké jaro, povodně a nemoci. Úterý větší ještě krutější zimu, ovšem na druhou stranu alespoň úrodný rok. Středa znamená, že byl předchozí rok příznivý, což se projeví na dostatku vína, ale špatně na tom bude úroda s medem. Čtvrtek slibuje mírnou zimu, větrné jaro, horké léto a příjemný podzim, dostatek ovoce, ostatně i dobrou úrodu obilí. Pátek znamená, že v nadcházejícím roce přijdou oční nemoci a válka. Sobotní Nový rok větší hodně ovoce, ale málo obilí, a nedělní mírnou zimu, úrodné jaro a léto plné větrů.

Krok 2

Co na Nový rok dělat a nedělat?

Zřejmě znáte úsloví: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Vyhněte se tedy v tento den hádkám a mrzutostem, protože potom byste byli po celý rok mrzutí, což si rozhodně nepřejete. Stejně tak nedělejte věci, které nechcete, aby vás nepronásledovaly po následující rok.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-povery-zvyky-na-novy-rok-co-delat-nedelat-na-novy-rok.html