jaktak.cz

Jak na fermentovanou limonádu z šípků a brusinek | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Fermentovaná limonáda z šípků a brusinek | recept. Víte, že základ našeho zdraví tkví ve střevech? Stres, nedostatek spánku, antibiotika, přídatné látky v potravinách, strava chudá na vlákninu – to vše a mnoho dalšího může způsobit nerovnováhu střevní mikroflóry, což způsobuje řadu zdravotních problémů. Pro podporu zdraví střev je potřeba denně zařazovat potraviny bohaté na vlákninu a dále probiotika z fermentované zeleniny (např. kvašené zelí) a zakysaných mléčných výrobků. Další alternativou může být vodní kefír, ze kterého můžeme vyrábět zdraví prospěšné chutné limonády. Vyzkoušejte si připravit fermentovanou limonádu z šípků a brusinek, skvěle si pochutnáte a zároveň uděláte něco pro své zdraví.

Co je potřeba

  • 1 litr převařené a vychladlé vody
  • 30 g cukru
  • 30 g čerstvých šípků (nebo 15 g sušených)
  • 30 g sušených brusinek (bez siřičitanů, mohou být proslazené nebo lyofilizované)
  • 1 balení Wugi krystalků na vodní kefír

Krok 1

Vodu převaříme a poté ji necháme vychladnout. Její teplota nesmí přesáhnout 30 °C. Vodu přelijeme do uzavíratelné sklenice. Přidáme cukr, šípky a brusinky a promícháme. Nakonec přidáme i Wugi krystalky. Sklenici uzavřeme a necháme fermentovat alespoň 48 hodin při pokojové teplotě. Po 48 hodinách kefír scedíme pomocí plastového cedníku. Ovoce vyhodíme a samotný kefír skladujeme v lednici v uzavřené sklenici. Takto uchovaný kefír vydrží asi 5 – 7 dní.

Krok 2

Pro tvorbu další várky postačí 200 ml původního kefíru. Ten smícháme s převařenou vodou, cukrem a dalším ovocem (čerstvým nebo sušeným), případně bylinkami a necháme fermentovat minimálně 24 hodin, ale klidně až 72 hodin. Z jednoho balení Wugi krystalků lze udělat nový kefír až 10x. Poté je potřeba použít nové balení krystalků.

Proč do zdravé limonády přidáváme cukr?

Cukr (i ten z čerstvého nebo sušeného ovoce) se do vodního kefíru přidává jako zdroj energie pro kvasinky. Ty jej v podstatě sní a přetvoří na oxid uhličitý, což způsobuje jemnou perlivost nápoje. Díky dostatku energie se kvasinky množí a vzniká tak nápoj s vysokým obsahem probiotik. Čím déle necháme kefír fermentovat, tím méně výsledného cukru poté obsahuje.

Výhody limonády z šípků a brusinek

Šípek je známý pro svůj vysoký obsah vitamínu C. Bohužel ten je velmi citlivý na vysoké teploty a působení vzduchu. Sušení proto snižuje jeho obsah. Zalití šípku horkou vodou, případně vaření, množství vitaminu C ještě více snižuje. Ideální volbou je proto čerstvý nebo sušený šípek louhovat 48 hodin ve vodě, abychom tak předcházeli velkým ztrátám vitamínu. Brusinky jsou zase velkými pomocníky při léčbě zánětů, zejména močových cest. Společně s šípky a probiotiky působí preventivně proti nachlazení a dalším běžným nemocem anebo může usnadnit jejich léčbu.

  • Pokud nejste zvyklí na fermentované potraviny, zařazujte vodní kefír po malých dávkách (30 – 50 ml). Větší množství může způsbotit průjem.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-fermentovanou-limonadu-z-sipku-brusinek-recept.html