Jak připravit zapečené černé fazole | recept
Zapečené černé fazole | recept. Konzumace fazolí (a luštěnin obecně) je velmi prospěšná pro naše zdraví. Fazole najdou uplatnění v mnoha různých receptech. V našem článku naleznete recept na zapečené černé fazole, který si můžete přizpůsobit podle toho, jaké další ingredience máte zrovna doma. Postup je velmi jednoduchý a mimo máčení a vaření fazolí (tomu se můžete vyhnout použitím sterilovaných) je příprava také rychlá.
Co je potřeba
- 250 g sušených černých fazolí
- 10 malých rajčat
- 1 středně velká cibule
- 2 stroužky česneku
- 4 lžíce kvalitního kečupu
- 6 lžic kysané smetany
- 1 balení mozzarelly (případně jiný sýr – např. čedar)
- sůl, pepř, mletá paprika, chilli koření, sušené či čerstvé bylinky (např. petržel, bazalka či rozmarýn)
- trocha másla na vymazání formy či pekáče
Krok 1
Černé fazole obsahují velké množství vlákniny, bílkovin a mnoha dalších cenných látek (např. draslík, vápník a hořčík). Údajně čím jsou fazole tmavší, tím jsou chuťově výraznější a lépe stravitelnější. Jsou účinnou prevencí kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, zlepšují trávení, snižují hladinu cholesterolu a jsou vhodné i při onemocnění cukrovkou.
Krok 2
A jaký je postup?
Fazole zalijeme studenou vodou a necháme je namočené nejlépe přes noc. Druhý den je uvaříme do měkka spolu se saturejkou či majoránkou. Trvá to zhruba 1,5 až 2 hodiny.
Krok 3
Následně scezené fazole v míse smícháme s cibulí nakrájenou nahrubo, česnekem pokrájeným na plátky a rajčátky překrojenými na polovinu. Přidáme kysanou smetanu a kečup a vše ochutíme solí, pepřem a dalším kořením a bylinkami. Směs důkladně promícháme.
Krok 4
Zapékací mísu či pekáč vymažeme máslem a vlijeme do ní připravenou směs.
Krok 5
Fazole se zeleninou pečeme při teplotě 180 °C asi 30 minut, nakonec vše poklademe nakrájenou mozzarellou nebo posypeme jiným sýrem nastrouhaným nahrubo a ještě chvilku zapečeme.
Krok 6
Zapečené černé fazole podáváme s pečivem a čerstvou zeleninou. Směsí také můžete naplnit tortilly či tacos. Přeji Vám dobrou chuť!
- Fazole můžete uvařit v tlakovém hrnci, zkrátí se tak doba vaření. Případně použijte konzervované fazole (dají se sehnat i černé).
- Do směsi lze přidat i vařenou rýži, dostanete tak plnohodnotné jídlo, ke kterému nemusíte řešit přílohu.