Jak uvařit polévku z bílých fazolí | recept
Polévka z bílých fazolí | recept. V chladnějších dnech se do jídelníčku vracejí zahuštěné polévky. Většinou jsou hodně syté, a tak se k nim hodí lehčí hlavní jídlo. Někdy se podávají s pečivem jako náhrada oběda. Polévka z dnešního receptu má svůj původ v maďarské kuchyni, zkuste si ji uvařit. Je velmi snadná a báječně chutná.
Co je potřeba
- 200 g bílých fazolí (hmotnost suchých)
- 1 l uzeného vývaru
- 30 g sádla
- klobása (např. maďarská)
- 1 cibule
- sůl
- lžíce sladké papriky
- malý kelímek zakysané smetany
- 2 lžíce hladké mouky
- petržel
- 2 bobkové listy
- voda
Krok 1
200 g suchých bílých fazolí namočte do vody a nechte nejlépe přes noc stát. Vody dejte dostatečné množství, fazole nabobtnají a zvětší objem. Druhý den vodu z fazolí slijte, nahraďte ji čerstvou, přidejte bobkový list a uvařte doměkka. Vařte pozvolna a míchejte velmi opatrně, aby fazole zůstaly celé. Vodu nesolte, luštěniny by ztvrdly. Sůl přidejte těsně před dovařením. Uvařené fazole sceďte a vodu nevylévejte, přidá se do polévky.
Krok 2
Na drobné kostičky pokrájenou cibuli osmahněte na sádle dorůžova. Přidejte hladkou mouku a vymíchejte bledou jíšku. Přidejte lžíci papriky a zalijte scezenou vodou z fazolí.
Krok 3
Metlou jíšku dobře prošlehejte, aby v polévce nezůstaly hrudky.
Krok 4
Přidejte vývar z uzeného masa, nemáte-li čerstvý, nahraďte ho vývarem z kostky. Do polévky vraťte fazole a povařte asi 10 minut. Celkem by se mouka v polévce měla prohřívat alespoň 20 minut. Chcete-li mít polévku velmi hustou, můžete část fazolí rozmixovat.
Krok 5
Nakonec přidejte na tenká kolečka nakrájenou klobásu, může být i pálivá. Polévku odstavte a případně dosolte. Do částečně zchladlé polévky vmíchejte zakysanou smetanu a zelenou nať petržele. Polévka se nechává před přidáním smetany lehce vychladnout proto, aby se smetana nesrazila.