Jak připravit kantonskou rýži | recept
Kantonská rýže | recept. Kantonská rýže je recept uvedený v Recepturách teplých pokrmů. Uvedený výčet surovin je volně upraven pro potřeby čtyřčlenné rodiny, neboť kniha je určena pro veřejné stravování a recepty jsou pro příliš velký počet porcí. Kantonská rýže je jídlo, které překvapí. Zdánlivě přehnané množství jednotlivých ingrediencí spolu dokonale ladí a výsledkem je jídlo, co dobře chutná a výborně zasytí. Vyzkoušejte sami a uvidíte.
Co je potřeba
- 500 g slepičího masa nebo kuřecích prsou
- hrnek (250 ml) suché nevařené rýže
- 200 g žampionů
- hrst suchých hub – Bolcovitka bezová (Jidášovo ucho, černé houby)
- 100 g šunky
- 2 kapie naložené v nálevu (okapané)
- 1 pórek
- 1 malá cibule
- 4 vejce
- sůl
- mletý pepř
- olej
- nať petržele na ozdobu
Krok 1
Nejprve si předem namočte sušené houby. Názvy Jidášovo ucho, černé nebo čínské houby se označuje Bolcovitka bezová. Jak napovídá její jméno, najdeme ji především na keřích černého bezu. V čínské kuchyni se hojně používá a prodává se sušená v obchodech. Namočením hodně zvětší velikost, takže stačí malá hrst. Čerstvé žampiony nakrájejte na plátky. Oba druhy hub společně na pánvi potřené olejem poduste. Pak odložte stranou.
Krok 2
Kuřecí prsa nebo slepičí maso uvařte v osolené vodě. Vývar použijte v kuchyni např. na polévku. Sladkokyselou kapii sceďte z nálevu a nechte okapat. Rýži uvařte doměkka.
Krok 3
Cibuli nakrájejte na drobné kostičky, pórek na jemná kolečka nebo půlkolečka, šunku a kapii na proužky a vařené maso na drobné, stejně velké kousky.
Krok 4
Pánev lehce potřeme olejem a vlijeme na ni rozšlehaná osolená vejce. Lehce je mícháme a usmažíme. Pak přidáme nakrájenou šunku, podušené houby, cibuli, pórek, kapii, maso a vše promícháme.
Krok 5
Nakonec přidáme uvařenou rýži, osolíme, ochutíme pepřem a krátce prohřejeme. Na talíři zdobíme petrželovou natí. Kantonská rýže se dá konzumovat teplá jako hlavní jídlo i studená jako salát. Dobrou chuť!