Jak na zdravý dýňový kompot | recept
Zdravý dýňový kompot | recept. Možná znáte dýňový kompot, do kterého se přidává ananas nebo v horším případě umělé ananasové aroma, které bohužel není pro zdraví příliš prospěšné. Věděli jste však, že si můžete připravit rychlý a zdravý dýňový kompot k přímé konzumaci? Podobá se známému jablečnému kompotu, avšak jeho chuť je v závislosti na použitém druhu dýně samozřejmě jiná. Postup naleznete na následujících řádcích.
Co je potřeba
- 500 g oloupané a očištěné dýně
- 100 g třtinového cukru
- 1 citron v BIO kvalitě
- voda dle potřeby
- 1 badyán, 3 hřebíčky, 1 celá skořice a kousek vanilkového lusku
Krok 1
Pro přípravu kompotu můžete využít dýni máslovou, Hokkaidó, muškátovou nebo velkoplodou odrůdu Goliáš, ta se však spíše hodí k zavařování, aby se rychle spotřebovala.
Krok 2
A jaký je postup?
Dýni nakrájíme na malé kousky a nasypeme je do hrnce. Přidáme omytý, na plátky pokrájený citron a vše promícháme s třtinovým cukrem a kořením.
Krok 3
Kousky dýně zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Hrnec se směsí umístíme asi na hodinu do lednice, aby se chutě dostatečně rozležely a propojily.
Krok 4
Následně obsah hrnce přivedeme k varu, poté plamen stáhneme a dýni vaříme na mírném ohni asi 10 – 15 minut, dokud nebude téměř měkká (na skus). Není dobré dýni rozvařit. Nakonec kompot odstavíme z plotny a necháme jej vychladnout. Dýňový kompot můžeme podávat vlažný nebo zcela vychlazený.
Servírujeme jej jako dezert, jako přílohu k sýrům, drůbežímu a pečenému masu nebo třeba k snídani s obilnou kaší.
- K dýni můžete přidat sezónní ovoce – např. již zmíněná jablka, švestky nebo třeba hrušky.
- Část vody při vaření dýně je možné nahradit vínem nebo ovocným moštem.
- Citron lze doplnit či nahradit pomerančem.