Jak využít lopuch pro zdraví | zahrada a rostliny
Jak využít lopuch pro zdraví | zahrada a rostliny. Lopuch je rostlina, která hojně roste (místy až jako plevel) na mnoha místech naší republiky. Je znám především svými pichlavými kuličkami, které se zachytávají na oblečení. Leckoho by možná ani nenapadlo, že se jedná o léčivou bylinu působící proti celému spektru zdravotních neduhů a také ke zlepšení kvality vlasů a zlepšení stavu vlasové pokožky. Rady, jak využít lopuch pro zdraví, naleznete v následujících odstavcích.
Co je potřeba
Viz dalěí kroky
Krok 1
Lopuch plstnatý a stejně tak lopuch větší i lopuch menší roste nejčastěji na rumištích, při cestách, v některých zahradách, okolo luk a cest, ve strouhách, apod. Jedná se o dvouletou rostlinu, z níž se sbírá především kořen – v prvním roce růstu na podzim, v druhém roce života brzy z jara. Kořen před sušením důkladně omyjeme a ponoříme na několik minut do vařící vody. Pro léčebné účely a občas i v kuchyni se využívají i mladé listy – do zeleninového salátu nebo třeba místo špenátu.
Krok 2
Jaké jsou léčivé účinky lopuchu?
- Podporuje trávení, pomáhá při onemocněních žaludku, zlepšuje metabolismus a příznivě působí i na činnost jater a žlučníku
- Snižuje hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak
- Detoxikuje organismus a podporuje imunitu
- Má močopudné účinky, pomáhá čistit ledviny a močové cesty
- Díky protizánětlivým a antiseptickým účinkům se využívá i zevně k léčbě špatně se hojících ran, ekzémů, lupénky a akné. Zevně také podporuje růst vlasů, odstraňuje lupy a je velmi vhodný na mastné vlasy.
Krok 3
Lopuch se nejčastěji užívá ve formě čaje ze sušeného kořene. Čajovou lžičku sušeného lopuchového kořene zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 8 minut louhovat. Následně čaj scedíme a pijeme jej teplý 3× denně.
Krok 4
Nálev můžeme použít i zevně k masírování pokožky hlavy a k oplachování vlasů. K přípravě nálevu můžete použít i listy lopuchu.
Krok 5
Ke zlepšení růstu vlasů poslouží také lopuchová tinktura, kterou snadno vyrobíte doma následujícím způsobem: 1 lžíci drceného sušeného kořene lopuchu nasypeme do sklenice, zalijeme jej 60% lihem a necháme 2–3 týdny macerovat. Sklenici denně protřepáváme. Nakonec tinkturu přecedíme přes plátýnko, doředíme ji trochou filtrované vody a používáme jako vlasové tonikum každý den po dobu alespoň 3 měsíců.
Do odvaru na oplachování vlasů můžete přidat i jiné druhy bylinek podle typu vlasů nebo dle potíží (např. kopřivu dvoudomou)
Na internetu seženete také lopuchový olej vyrobený ze semen lopuchu. Je vhodný k potírání vlasové pokožky i pokožky celého těla a uplatnění najde i ve studené kuchyni.