Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny
Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny. Kozlík lékařský je bylinka známá zejména svými příznivými účinky na psychiku a proti nespavosti. Tato léčivá rostlina má však mnohem širší pole působnosti. V následujícím článku se dozvíte, jak kozlík lékařský využít a také jej sbírat a užívat.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Kozlík lékařský je vytrvalá bylina rostoucí nejčastěji v nižších polohách na vlhčích loukách, pastvinách, okolo cest, na lesních mýtinách, apod. Pro léčebné účely se však více hodí kozlík pěstovaný v sušší půdě, jedná se o nenáročnou rostlinu, kterou si snadno vypěstujete na zahradě.
Krok 2
Kořen kozlíku sbíráme během suchého počasí druhý rok po výsadbě, nejlépe v období od září do listopadu nebo brzy na jaře. Oddenky s kořeny důkladně omyjeme a rychle je zavěšené usušíme při pokojové teplotě nebo z nich vyrobíme tinkturu (říká se jí také baldriánské kapky). Silnější oddenky před sušením rozkrájíme.
Krok 3
Kozlík se užívá ve formě odvaru ze sušených oddenků. Odvar připravíme následujícím způsobem: 1 lžičku oddenků zalijeme 250 ml vody, povaříme je asi 10 minut na mírném ohni, čaj necháme dalších 15 minut vylouhovat a nakonec jej scedíme. Čaj pijeme 2× denně, nejlépe ráno a večer.
Krok 4
A jak vyrobit domácí kozlíkovou tinkturu?
Omyté čerstvé kořeny nakrájíme na malé kousky, nasypeme je do čisté uzavíratelné lahve a zalijeme čistým alespoň 40% alkoholem. Kozlík necháme macerovat asi 2 týdny, každý den obsah sklenice protřepeme. Nakonec tinkturu přefiltrujeme přes plátýnko do čistých skleniček, které skladujeme v chladu a temnu. Užíváme 3× denně 20 kapek.
Krok 5
Kozlík lékařský má mnoho léčivých účinků:
- Pomáhá proti stresu, nervozitě, depresím, nervovým chorobám a nespavosti. Má zklidňující a uvolňující účinky, ulevuje při pocitech strachu a úzkosti.
- Příznivě působí proti žaludečním a střevním potížím.
- Tlumí křeče, působí proti silné menstruaci a menstruačním bolestem. Je vhodný i při menopauze a proti bolestem hlavy a migrénám.
- Mírně snižuje krevní tlak a podporuje činnost srdce.
Kozlík lékařský můžeme dle zdravotních potíží kombinovat i s dalšími vhodnými bylinkami. Při nervových poruchách přidejte do tinktury či odvaru kořen anděliky. Vachtu trojlistou pak zvolte při žaludečních neurózách a meduňku pro uklidnění a proti nespavosti.
Vůně kozlíku lékařského velmi přitahuje kočky, pokud jej chcete pěstovat na zahradě, je třeba zvolit chráněné místo pro pěstování i skladování této bylinky. Ne nadarmo se kořenu kozlíku říká kočičí kořen.
Kozlík neužívejte déle než 3–4 týdny a nekombinujte jej s léky proti psychickým potížím a nespavosti. Odvar užíváme 3 dny, poté uděláme 3 dny pauzu.
Kozlík není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti.