Jak upéct višňový (třešňový) závin z listového těsta | recept
Višňový (třešňový) závin z listového těsta | recept. Višňový nebo třešňový závin jsem poprvé ochutnala jako specialitu maďarské kuchyně. Nebyl však z lístkového těsta, ale z těsta taženého. Tažené těsto bylo na záviny běžné a oblíbené. Jeho příprava je však poměrně složitá a pracná a málokdo si na přípravu troufne (mě nevyjímaje). Nahradila jsem ho těstem lístkovým, a protože je možnost koupit ho jako polotovar, je následující recept „rychlovka“. Doporučuji k vyzkoušení.
Co je potřeba
- balíček listového těsta
- strouhanka
- skořice
- cukr dle uvážení
- mandlový pudinkový prášek
- vejce na potření
Krok 1
Třešně, višně nebo jiné drobné ovoce omyjeme a vypeckujeme. Můžete závin naplnit i jiným ovocem, např. meruňkami, blumami, ostružinami nebo špendlíky. Na špendlíky si ale dejte pozor, některé druhy mají velmi kyselou slupku, která je po tepelné úpravě ještě kyselejší. Třešně nebo višně v misce promíchejte s polovinou sáčku mandlového pudinku. Pudink může být i vanilkový, vybírejte příchuť hodící se k ovoci, z něhož připravujete závin.
Krok 2
Listové těsto rozválejte do tvaru obdélníku a posypte ho strouhankou. Strouhanku můžete smíchat v libovolném poměru se strouhanými mandlemi. Strouhanku nechte bez obvyklého pokapání tukem, vsákne višňovou šťávu. Na střed rozváleného těsta naskládejte připravené ovoce, podle chuti oslaďte, posypte mletou skořicí a druhou polovinou pudinkového prášku.
Krok 3
Závin běžným způsobem zabalte a přeneste na plech. Doporučuji těsto rozvalovat na papíru na pečení a pak ho i s papírem položit na navlhčený plech. Závin potřete rozšlehaným vajíčkem a vložte do vyhřáté trouby.
Krok 4
Listové těsto se peče při vyšší teplotě, 225 °C – 230 °C. Troubu zbytečně neotvírejte, aby těsto hezky vyskočilo. Až bude mít těsto zlatohnědou barvu, je hotovo. V Maďarsku se moučník podává ještě horký, já ho nechávám trochu vychladnout. Při krájení příliš horkého závinu vyteče zbytečně moc šťávy.