Jak využít květy šeříku | rady a tipy
Jak využít květy šeříku | recept na šeříkový čaj, sirup a olej. Květy šeříku nejen krásně vypadají a voní, dají se využít také pro kosmetické a léčebné účely. Vyzkoušejte naše tipy, jak využít květy šeříku vnitřně i zevně. Překrásnou vůni šeříku si můžete uchovat a připomínat si ji, kdykoliv jen budete chtít, navíc se jedná o velmi léčivou rostlinu.
Co je potřeba
Co je potřeba na šeříkový sirup:
- 1 díl třtinového cukru
- 1 díl vody
- 1 díl otrhaných květů šeříku
- citronová šťáva, případně borůvky
Krok 1
Vůně šeříku má uklidňující účinky, působí proti úzkosti, bojuje proti bolesti hlavy, vytváří přátelskou a otevřenou atmosféru, zmírňuje následky hádek a stmeluje lidi. Sběr provádějte začátkem května, vybírejte plně rozvité květy. Můžete zvolit květy bílé, lila i temně fialové barvy.
Krok 2
Vnitřní využití šeříku
- Šeříkový čaj – Z květů šeříků lze připravit aromatický čaj, jenž bojuje proti bolestem hlavy, migrénám, bolestem v krku, revmatismu a dně, dále urychluje metabolismus a napomáhá trávení. Hrst čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi půl hodiny louhovat.
Krok 3
- Šeříkový sirup – Sirup z čerstvých květů šeříku připravíte velmi snadno a jeho skvělou chuť můžete využít např. pro přípravu domácí limonády, ale i k ochucení dezertů a dalších pokrmů.
Květy šeříku obereme (pozor, neomýváme, pokud to není nezbytně nutné) a necháme zavadnout. Poté květy nasypeme do hrnce s vodou, ve které jsme rozpustili třtinový cukr, a necháme je asi 15 minut povařit na mírném ohni. Nakonec sirup ochutíme citronovou šťávou a případně obarvíme borůvkami či borůvkovou šťávou. Ještě horký sirup přecedíme do čisté lahve a skladujeme jej v lednici.
Krok 4
Vnější využití šeříku
- Obklad – Pro obklad použijeme čerstvé květy navlhčené jablečným octem. Přikládáme je zabalené v plátně při bolestech hlavy či kloubů nebo na jiná bolavá místa.
Krok 5
- Koupel – Do koupele stačí přidat čerstvé květy šeříku a můžete si vychutnat voňavou a relaxační koupel. Sušené květy lze také smíchat s mořskou solí a taktéž používat do koupele.
Krok 6
- Šeříkový pleťový olej – Šeřík působí jako antioxidant, zpomaluje tedy stárnutí pleti. Navíc je zdrojem přírodních UVA a UVB ochranných látek. Šeříkový olej se skvěle hodí k přípravě domácí kosmetiky.
Šeříkový olej snadno vyrobíte doma následujícím způsobem: Vymytou a vysušenou uzavíratelnou sklenici naplníme otrhanými květy šeříku, vše zalijeme libovolným rostlinným olejem (vhodný je např. za studena lisovaný slunečnicový olej či mandlový olej). Lahev zahříváme (ale nevaříme) v hrnci s vodou asi půl hodiny. Následně ji umístíme na teplé a slunečné místo a olej necháme zhruba týden louhovat. Sklenici pravidelně protřepáváme. Poté olej přecedíme přes plátýnko do čisté a suché tmavé sklenice a skladujeme jej v chladu.
- Sušené květy šeříku můžete smíchat s jinými sušenými bylinami nebo třeba bílým či zeleným čajem, vytvoříte si tak úžasnou čajovou směs s čistě přírodním aroma.
- Z šeříku se dá připravit také želé, kvítky se mohou kandovat nebo zasypat cukrem.
- Šeřík obsahuje velké množství alergenů, proto jej nejprve vyzkoušejte v malém množství!
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.