Jak předcházet lámavosti nehtů | rady
Jak předcházet lámavosti nehtů | rady. Lámání nehtů je zpravidla jen kosmetická záležitost, ale pro ženy často nepříjemná. Jak tomuto problému předcházet?
Co je potřeba
- rostlinný olej či bambucké máslo
- vyvážená strava
- gumové rukavice na mytí nádobí
Krok 1
Vyvážená strava
Základem kvalitních nehtů je pravidelná a vyvážená strava. Drastické diety či jednostranné stravování často vede k absenci důležitých látek, které jsou pro tělo potřebné. Zásadní roli hrají například vitaminy B, dále pak železo, vápník a zinek.
Nedostatek zinku se obvykle projevuje také přítomností bílých linek na nehtech.
Krok 2
Péče o nehty a ruce
Dalším pravidlem pro správnou péči je, že roztřepené nehty ihned ostříhejte či upilujte. Na manikúru či pedikúru bezprostředně po koupeli ale zapomeňte, jelikož v tu dobu jsou nehty změklé a náchylnější k poškození. Tento postup se tedy využívá jen u osob s velmi tvrdými nehty.
Skvělým pomocníkem jsou také zábaly na ruce s rostlinnými oleji, které zajistí dostatečnou výživu, od věci není ani bambucké máslo či regenerační krémy, a to především v případě častého mytí rukou.
Krok 3
Mytí nádobí
Pokud se potýkáte s vyšší lámavostí nehtů, pak zkuste zapřemýšlet nad tím, jaký prostředek na nádobí používáte. Jestliže máte navíc vysušené ruce či pupínky a vyrážky, je pravděpodobné, že to má spojitost právě s mytím nádobí. Zkuste mycí prostředek buď vyměnit, nebo si opatřete gumové rukavice.
Krok 4
Umělé či nalakované nehty
Častým, ale bohužel nevhodným řešením bývá aplikace umělých nehtů, které lámavost zamaskují. Právě tento krok ale často celý problém jen prohlubuje, protože to Vaše nehty oslabuje a znemožňuje regeneraci.
Na laky také úplně zapomeňte, nebo alespoň používej ty bez organických rozpouštědel.
Krok 5
Nemoci spojené s lámavostí nehtů
Pokud potíže s třepením neustupují, pak vyhledejte lékaře. Může se jednat o hormonální změny, chudokrevnost či plísňové onemocnění, které se většinou pozná tak, že nehty zároveň mění barvu.