Jak pěstovat rebarboru
Jak pěstovat rebarboru neboli reveň | rady a tipy. Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. V období března a dubna nastává vhodné období k jejímu sázení, přesazování i množení. Pokud však tento termín nestihnete, nemusíte zoufat, další vhodná doba bude od konce srpna do poloviny září. Než se do zahradničení pustíte, přečtěte si naše rady, jak pěstovat rebarboru.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Rebarbora je vytrvalá rostlina, které vyhovuje neutrální substrát s dostatkem živin. Půda by měla být vzdušná a nepříliš vlhká a udusaná. Rebarbora Vám skvěle poroste na slunečných místech (např. přímo na záhonech), ale dařit se jí bude i v polostínu (třeba mezi stromy či keři). Pro rebarboru si vyhraďte alespoň 1 metr čtvereční.
Tato rostlina se dá pěstovat ze sazeniček i ze semínek. Na úrodu ze semínek si však počkáte několik let. Nejvíce se osvědčily sazeničky, které si můžete jednak koupit v zahradnictví, ale také je možné odebrat oddenek z mateřské rostliny. Rebarboru si tak snadno namnožíte.
Krok 2
Jak rebarboru zasadit?
Nejprve je potřeba vykopat jámu o hloubce asi 30 centimetrů, na dno jámy následně nasypeme zeminu smíchanou s kompostem nebo kravský hnůj. Sazenici zasadíme tak, aby její pupeny nebyly hlouběji než 5 centimetrů pod povrchem půdy. Důkladně ji přimáčkneme do země a zalijeme.
Krok 3
Rebarboru pravidelně zaléváme nejlépe odstátou dešťovou vodou a přihnojujeme kompostem a hnojivy obsahujícími draslík. Jednou za 3 roky je vhodné půdu provápnit.
Sklízíme ji v období od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš velké množství kyseliny šťavelové. Řapíky z rostliny vylamujeme těsně nad zemí.
Pokud rebarbora začne kvést v době sklizně, květy opatrně odstraňujeme.
- Jestliže nemáte zahradu, rebarboru můžete pěstovat i na balkoně v dostatečně velkém květináči.
- Při sázení na podzim je vhodné rostlinu chránit před mrazy mulčováním. Starší rostlinu před zimou ostříháme u země a nadkryjeme kompostem.
- Z jedné rostliny se dá sklízet až jedna třetina řapíků každé 2 týdny.