Jak léčit afty přírodní cestou
Jak léčit afty přírodní cestou | rady a tipy. Většina z Vás se již bohužel s nepříjemnými aftami v ústech setkala. Přesná příčina tohoto zánětlivého onemocnění není dosud známa. Přesto se však dají podniknout i preventivní kroky, jak se aftám vyhnout. Poradíme Vám také, jak bojovat s již vzniklými aftami přírodní cestou.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Afty jsou malé bolestivé vřídky, které se tvoří nejčastěji na sliznici dutiny ústní. Nejsou nakažlivé, ale dokážou člověka potrápit. Přestože nebyla vědci prokázána souvislost mezi užíváním doplňků stravy a vznikem aft, určitě neprohloupíte, když do své stravy zařadíte více potravin obsahujících vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, železo, zinek a selen. Tyto cenné látky mimo jiné pomohou zvýšit Vaši imunitu, čímž přispívají k prevenci, a urychlují hojení již vzniklých aft. Za účinnou prevenci se považuje zejména pravidelné pojídání syrové cibule a česneku.
Za prevenci můžeme považovat i život bez zbytečného stresu, pravidelný spánek a pohyb. Dávejte si pozor na poranění v dutině ústní a dodržujte zásady ústní hygieny.
Krok 2
Jaké bylinky Vám mohou pomoci?
- Heřmánek lékařský – Tato bylinka je známá svými hojivými a antibakteriálními vlastnostmi.
- Šalvěj lékařská – Šalvěj má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
- Řepík lékařský – Řepík působí dezinfekčně a hojí a zklidňuje zejména začínající afty.
- Měsíček lékařský – Měsíček je univerzální hojivá bylinka, proto se nebojte jej využít i při léčbě aft.
- Řebříček obecný – Nálev z řebříčku použijte v případě, že afta krvácí. Řebříček účinně zastavuje krvácení a hojí rány.
Výše uvedené bylinky se používají zevně ve formě nálevu, kterým si vyplachujeme ústní dutinu několikrát denně. Nálev připravíte zalitím 2 lžiček sušených bylinek 250 ml vroucí vody a jejich následným 10minutovým vylouhováním.
Krok 3
A jaké éterické oleje jsou vhodné pro léčbu aft?
S léčbou aft Vám může díky svým antiseptickým účinkům pomoci éterický olej tea tree, jenž se dá v malém množství používat i neředěný, proto můžete kapkou tohoto oleje několikrát denně potírat přímo postižené místo.
Éterický olej myrha se vyznačuje protivirovými, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Mezi další vhodné éterické oleje patří hřebíček, tymián nebo mateřídouška. Éterické oleje před použitím smíchejte s rostlinným olejem (např. olejem z hroznových jadérek nebo rozehřátým kokosovým olejem) a poté je aplikujte na postižené místo.
- Účinným bojovníkem proti aftám je hroznové víno. Každou hodinu rozkousejte kuličku hroznového vína a převalujte ji po postiženém místě. Afty rychle zmizí.
- Jestliže netrpíte alergií na včelí produkty, pak pro léčbu afty můžete zvolit i propolisovou tinkturu, která je velmi účinná. Použít se dá také čerstvý med.
- Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
- Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.