Jak připravit tělo na těhotenství | rady
Jak připravit tělo na těhotenství | rady. S přípravou těla na těhotenství byste měli začít už zhruba půl roku před plánovaným otěhotněním. Pokud nevíte jak začít, přečtěte si náš článek obsahující rady, jak očistit oganismus, upravit jídelníček nebo jaké bylinky užívat pro podporu početí.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Na co se zaměřit před otěhotněním?
Detoxikace organismu – toxiny přítomné v těle matky mohou způsobovat poruchy imunity matky i plodu, alergie, kožní onemocnění a další problémy. Proto je třeba důkladně detoxikovat organismus (zejména pak celý urogenitální systém) ještě před početím. Z bylinek vám může pomoci kopřiva dvoudomá, ostropestřec mariánský nebo např. smetanka lékařská.
Krok 2
Správná strava a pitný režim – v první řadě je velmi vhodné omezit nebo raději úplně vyloučit příjem alkoholu, bílého cukru, bílé mouky, kofeinu a mléčných výrobků. Samozřejmě byste měla přestat kouřit.
A co naopak do svého jídelníčku naopak zařadit? Pravidelně konzumujte potraviny obsahující následující cenné látky:
- Kyselina listová – kyselina listová (a stejně tak další vitamíny skupiny B) je velmi důležitá pro zdravý vývoj plodu. Konzumujte ji nejlépe již 3 měsíce před plánovaným početím. Kyselinu listovou naleznete zejména v zelené listové zelenině, košťálové zelenině, celozrnných obilninách, oříšcích, luštěninách, atd.
- Vitamín E – vitamín E podporuje imunitní systém a pomáhá připravit tělo na těhotenství. Zdrojem vitamínu E jsou především obilné klíčky, semínka, rostlinné oleje a ořechy.
- Vitamín C – tento vitamín zlepšuje plodnost a zvyšuje hladinu některých hormonů. Vitamín C je obsažen v čerstvém ovoci a zelenině, kvašené zelenině, ale také třeba v kopřivách.
- Železo – nedostatek tohoto minerálu může způsobovat chudokrevnost, která znesnadňuje početí. Železo můžeme získat z mořských plodů, luštěnin, vnitřností (na ty však pozor v těhotenství kvůli velkému množství vitamínu A), dýňových semínek, apod.
- Jód – jód bývá častou příčinou neschopnosti otěhotnět. Konzumujte proto mořské ryby a mořské řasy. S jódem se to však nesmí přehánět.
- Omega-3 mastné kyseliny – Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné před otěhotněním a stejně tak během těhotenství pro správný vývoj plodu. Najdete je zejména v mořských rybách a lněných semíncích.
- Zinek – zinek podporuje plodnost a reprodukci. Do jídelníčku zařaďte vejce, mořské plody, celozrnné cereálie a semínka.
Před otěhotněním je vhodné zbavit se přebytečných kilogramů nebo naopak přibrat, pokud je to potřeba.
Důležitý je také dostatečný pitný režim
Krok 3
Pravidelný pohyb – k otěhotnění vám může napomoci běh, hormonální jóga nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Postačí však i pravidelné procházky v přírodě.
Krok 4
Pravidelný spánek – Pravidelný 8hodinový spánek může napomoci početí. Důležitá je také relaxace.
Krok 5
Bylinky podporující otěhotnění – mezi bylinky podporující otěhotnění patří bezesporu kontryhel, drmek obecný, šalvěj lékařská, ženšen pravý, meduňka lékařská, řebříček obecný, heřmánek pravý a mnoho dalších.
Krok 6
Éterické oleje napomáhající otěhotnění
Aromaterapie může napomoci vašemu otěhotnění zejména tím, že vás uklidní, zharmonizuje a naladí na příchod miminka. Vyzkoušejte éterický olej růže, neroli, levandule, mandarinka, santalové dřevo nebo šalvěj muškátová. Éterický olej cypřiš pak dokáže harmonizovat menstruační cyklus, éterický olej ylang-ylang má afrodiziakální účinky.
Pro bezproblémové početí je důležitá také dostatečná hladina vitamínu D. Tento vitamín tělo přijímá nejlépe ze slunečních paprsků. Choďte proto pravidelně na procházky do přírody.
Éterické oleje levandule a ylang-ylang nepoužívejte při nízkém krevním tlaku.
Éterický olej šalvěj muškátová není vhodný v těhotenství.