Jak pěstovat hyacint | Jak na rychlení hyacintu
Jak pěstovat hyacint | Jak na rychlení hyacintu. Hyacint není jen symbolem nadcházejícího jara, s oblibou se v dnešní době používá také jako vánoční dekorace. Pokud si pořídíte hyacint již nakvétající z obchodu, máme pro Vás tipy, jak jej pěstovat a co s ním udělat po odkvětu. V našem článku naleznete i postup pro rychlení hyacintu a další rady, jak pěstovat hyacint.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Hyacinty provoní Váš domov a navíc jsou opravdu nádhernou dekorací. Vánoční stůl můžete ozdobit třeba hyacintem kvetoucím bíle či smetanově, ostatní barvy (např. červená, žlutá či oranžová) však také vypadají krásně. Oblíbené jsou i hyacinty ve fialové, modré či růžové barvě.
Hyacint si můžete koupit již nakvétající v obchodě nebo si jej vypěstovat z cibulky.
Krok 2
A jak na to?
Cibulku hyacintu vložte špičkou nahoru do květináče a zasypte ji substrátem do 2/3. Květináč umístěte na 6 – 8 týdnů na místo, kde je kolem 5 – 8 °C, rostlinu zalijte a zakryjte ji nejlépe tmavou látkou, dokud se neobjeví poupata. Poté můžete hyacint přenést do teplejší místnosti (kolem 18 °C), nechte jej však ještě týden zakrytý. Poté jej odkryjte a hyacint vykvete.
Rostlinu zaléváme pouze mírně, ale pravidelně, přihnojovat ji při růstu nemusíme. Místo zalévání můžete hyacint pouze rosit pomocí rozstřikovače.
Krok 3
Hyacint můžete pěstovat také ve vodě, použijte speciální sklenici pro pěstování hyacintů nebo jakoukoliv sklenici či skleněnou vázu s mírně zúženým hrdlem. Do sklenice nalijte tolik odstáté vody, aby dosahovala zhruba 1 centimetr pod cibulku hyacintu.
Krok 4
A co s hyacintem po odkvětu?
Hyacint kvete obvykle kolem 3 týdnů (v nepříliš vytopené místnosti). Pokud máte na záhonu místo pro pěstování hyacintů, můžete je poté přesadit tam. Po odkvětu hyacint přestaňte zalévat, a jakmile opadají všechny listy, rostlinu přihnojte, abyste podpořili její růst v příštím roce. Cibulku poté vyjměte ze substrátu či vody, očistěte ji a odstraňte suché vrstvy slupek. Cibulky hyacintu skladujte do podzimu na suchém a tmavém místě. V září nebo v říjnu pak můžete cibulky zasadit do záhonu.
- Pokud do sklenice s vodou, ve které pěstujete hyacinty, vložíte kousek dřevěného uhlí, prodloužíte trvanlivost vody.
- Některé zdroje doporučují cibulku hned po jejím zakoupení v zahradnictví vložit v papírovém sáčku do spodní části lednice a nechat ji tam zhruba měsíc, teprve poté ji můžete rychlit.
- Až budete cibulku hyacintu přesazovat do záhonu, dbejte na to, aby byla zasypána stejnou vrstvou zeminy, jako je sama velká.
Při nákupu cibulek hyacintu vybírejte těžké a tvrdé kusy, vyhněte se pak nahnilým a plesnivým cibulkám.