Jak bojovat s bolestmi uší přírodní cestou | rady a tipy
Jak bojovat s bolestmi uší přírodní cestou | rady a tipy. S nepříjemnou bolestí, hučením či pískáním v uších se čas od času bohužel setká téměř každý. V následujícím článku Vám poradíme, jak si v případě nepříliš závažných potíží či jako první pomoc od bolesti uší ulevit přírodní cestou.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Bolest uší má mnoho příčin. Mezi nejčastější patří zánět středního ucha, poranění ucha, nachlazení, záněty zubů či dásní a další. Než se vypravíte k lékaři, můžete vyzkoušet naše rady z přírodní lékárny. Pokud Vás však trápí silnější nebo dlouhodobější bolest, bolest doprovází zvýšená teplota či horečka, určitě lékaře vyhledejte hned.
Krok 2
A jak léčit bolest uší pomocí bylinek?
Ze směsi z 1 dílu popence obecného, 1 dílu šalvěje lékařské a 1 dílu řebříčku obecného si můžete vyrobit obklad proti bolestem ucha z prochladnutí. Jednu polévkovou lžíci bylinkové směsi přelijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat a poté přeceďte. Do připraveného teplého nálevu namočte ručník a přiložte si jej na bolavé ucho.
Krok 3
Obklad proti zánětu středního ucha připravíte tak, že hrst bylinné směsi tvořené 1 dílem máty peprné, 1 dílem mateřídoušky obecné a 2 díly natě komonice lékařské, spaříte na utěrce či ručníku vroucí vodou a teplý obklad pak přiložíte na bolavé ucho.
Krok 4
Mezi další vhodné bylinky patří třeba kokoška pastuší tobolka, která Vás zbaví nepříjemného hučení v uších. Do každého ucha nakapejte asi 5 kapek šťávy z kokošky patuší tobolky. Kokošku můžete použít také v případě bolestí uší při nachlazení.
Proti bolestem uší můžete zkusit také heřmánek pravý, jenž pomáhá při zánětu uší. Silným nálevem si čistěte uši pomocí vatového tamponu.
Krok 5
S bolestí ucha můžete bojovat také formou aromaterapie. Vyzkoušejte inhalaci éterického oleje eukalyptus, který je velmi vhodný v oblasti ORL. Dalším účinným éterickým olejem je pak heřmánek římský, jenž bojuje proti nejrůznějším zánětům. Stačí 3 – 5 kapek éterického oleje nakapat do vody v aromalampě.
Krok 6
V případě pískání, šumění či zvonění v uších nebo nedoslýchavosti stravu obohaťte zejména o potraviny obsahující zinek (ryby, mořské plody, semínka atd.), hořčík (banány, ořechy, špenát, pohanka apod.) a vitamíny skupiny B (zelenina, sýry, pivovarské kvasnice a další). Výborný je také česnek či česnekový koncentrát.
Vnitřně můžete užívat tinkturu z jinanu dvoulaločného, která Vám pomůže v případě šumění či pískání v uších a zhoršujícího se sluchu.
- Pokud bolest nemizí nebo se stupňuje, vyhledejte okamžitě lékaře. Doporučení uvedená v tomto článku se nabízejí spíše jako první pomoc.
- Éterický olej eukalyptus nepoužívejte u dětí do 30 měsíců.
- Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.