Jak vybavit domácí lékárničku
Jak vybavit domácí lékárničku | rady a tipy. Dobře vybavená domácí lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Obinadlo, dezinfekce, lék proti průjmu nebo gumové škrtidlo mohou pomoci, než se pacient dostane k lékaři. V některých případech jsou dokonce nutné k záchraně života. Co by v domácí lékárničce rozhodně nemělo chybět?
Co je potřeba
peníze, přehled o lécích
Krok 1
Co by v domácí lékárničce rozhodně nemělo chybět?
V každém případě sem patří sterilní obinadlo, sterilní čtverečky z gázy, různé druhy náplasti, balíček vaty, gumové škrtidlo a nůžky. I když jsme hodně opatrní, můžeme se my nebo někdo z rodiny zranit. Někdy dokonce i velmi vážně. Třeba u krvácení z velké tepny rozhodují o životě a smrti doslova minuty. Proto je nutné umět poskytnout první pomoc a vědět, kde je doma uložené škrtidlo.
Krok 2
K nejčastějším drobným úrazům patří menší řezné rány nebo zranění, které si třeba děti přivodí při pádu, tedy kůže rozedřená do krve. Proto se neobejdeme bez dezinfekce, obvazu, náplasti. Většinou se poraníme při práci v kuchyni nebo na zahradě, děti při hře nebo venku.
Krok 3
Když dostaneme horečku a vypadá to na angínu či chřipku, většinou se snažíme nejdřív vykurýrovat sami. Pomáhají k tomu léky, které tlumí zánět, snižují teplotu a mírní bolest.
Krok 4
V případě zažívacích potíží se vyplatí mít po ruce hlavně léky proti průjmu a proti zvracení, které se vyplatí vzít si s sebou, pokud jedeme na dovolenou do vzdálených zemí.
Krok 5
Oči jsou velice choulostivý orgán, a pokud se do nich dostane nějaká nečistota, měli bychom použít vhodný roztok z lékárny k výplachu očí.
Krok 6
Samozřejmostí, která by v žádné lékárničce neměla chybět, je teploměr, speciální pinzeta k odstraňování klíšťat, klasická pinzeta a léky na alergii, které jsou volně dostupné. Stejně tak někteří lidé upotřebí léky proti kinetóze (nevolnost při cestování).
- U všech léků je důležité kontrolovat datum expirace a průběžně nahrazovat léky, kde se blíží doba expirace, léky novými.
- U dražších medikamentů berte spíše menší balení, samozřejmě s ohledem na to, kolik vaše rodina čítá členů. Pokud vyprší doba jejich spotřeby, nebude vás tolik mrzet, že je musíte vrátit do lékárny.
- Pokud máte doma staršího člena rodiny, vyplatí se zainvestovat do kvalitního tonometru.
- Digitální lékařský teploměr oceníte, máte-li doma malé děti.
- Jestliže jste ztratili příbalový leták, informujte se u lékaře nebo v lékárně, jak se má medikament užívat.
- Pokud chybí původní obal, kde bylo datum expirace, raději si pořiďte léky nové. Jen tak máte jistotu, že nebudete užívat prošlá léčiva.
- Domácí lékárnička by měla být po ruce. Rozhodně ji ale nedávejte tam, kde se k ní mohou dostat malé děti nebo domácí zvířata.