jaktak.cz

Jak začít s jógou | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: Zdarma
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak začít s jógou | rady a tipy. Odevšud slyšíme, že je jóga zdravá, a jak prospívá našemu tělu. Když se o jógu začneme zajímat, překvapí nás, kolik různých odnoží existuje a jaké druhy se v konkrétních kurzech vyučují. Jak si vybrat cvičení, které vám bude vyhovovat, a jakým způsobem s jógou začít?

Co je potřeba

  • Podložka
  • Pohodlný oděv
  • Místo, kam si lehneme
  • Čas cca 30 minut

Krok 1

K nejznámějším a asi také nejvhodnějším směrům v józe patří takzvaná hatha jóga. Jde o sestavu pozic, neboli ásan, při nichž si procvičíte postupně celé tělo. Těchto ásan existuje veliké množství a každá z nich se zaměřuje na určitou tělesnou partii nebo vnitřní orgány. Pokud chcete pro své zdraví to nejlepší, je dobré cvičit vybrané ásany v pevně daném pořadí – k tomuto názoru se pojí řada cvičitelů, a zároveň to doporučuje i odborná literatura.

Proč dělat ásany v určitém sledu za sebou? Důvod je jednoduchý. Když se tyto pozice seřadí vhodně za sebou, nedojde k tomu, že bychom jednostranně přetěžovali určité svalové skupiny nebo části těla obecně. Takže když při jedné ásaně například zádové svaly v bederní oblasti stáhneme a tím prokrvíme, následující pozice by měla být taková, která tuto část těla uvolní.

Krok 2

Velice důležitou zásadou je, že plně respektujeme své tělo. I když se každý snaží dělat ásany co nejlépe, neznamená to přepínat síly. Na józe je krásné to, že respektuje individualitu a osobnost každého jedince. Nechtějte se proto hned srovnávat s nejlepšími. Některé ásany vám půjdou lépe, u jiných se ukáže, že nejste tak pružní nebo máte ochablé svalstvo. Proto je důležité se nepřepínat, nedělat nic násilím, nepřekonávat hranice, které při pohybu cítíme. Pokud budeme cvičit pravidelně, svaly se postupně natáhnou, uvolní, pohyblivost v kloubech se také zlepší. Ásana, která nám na začátku připadala velmi obtížná, se po mnoha opakováních stane naší oblíbenou, protože uvidíme zlepšení.

Krok 3

Co ke cvičení hatha jógy potřebujeme? Jestliže si vyberete cvičení na kurzu, dozvíte se to od svého instruktora. Poradí vám pohodlné oblečení, které vás nebude škrtit nebo jakkoli jinak bránit v pohybu. Důležitý je výběr podložky. Ta by neměla klouzat, ale zároveň by vám měla být příjemná na dotyk. Jestliže praktikujete jógu doma, je dobré vytvořit si pohodlné místo, kde budete mít soukromí. Před cvičením nejezte. Ideální je, když můžete při cvičení větrat, ale neměly by vás moc rozptylovat zvuky zvenčí.

Krok 4

Pro koho je hatha jóga vhodná? Prakticky pro každého, kdo má chuť to zkusit a nelimituje ho jeho zdravotní stav. Při jakékoli pochybnosti nebo nejistotě se ale poraďte s lékařem. K některým ásanám existují různé kontraindikace. To znamená, že pokud máte nějaké chronické onemocnění, zkonzultujte to se specialistou, abyste měli jistotu, že vám cvičení neublíží. V takovém případě je také dobré naučit se ásany pod odborným vedením, a nikoli doma jen podle návodu.

  • Pokud je to možné, běžte se nejprve zdarma podívat na nějakou lekci jógy, abyste měli představu, co toto cvičení obnáší.
  • Neinvestujte ze začátku do drahého oblečení nebo podložek. Může se stát, že od hatha jógy po čase upustíte, a proto je zbytečné předčasně utrácet.
  • Vyberte si takovou skupinu, která bude dobře odpovídat vašim očekáváním. Jestliže nejste v dobré kondici, tak vás ti, kterým to půjde s ohledem na věk a zdravotní stav lépe, budou demotivovat. Zrovna tak budete-li na tom mnohem lépe než ostatní, stanou se pro vás svým způsobem určitou brzdou.
  • Než se přihlásíte do kurzu, zajděte se poradit se svým lékařem. Ten možná zjistí, že jste už dlouho nebyli na preventivní prohlídce, a při té příležitosti zjistí, jaký je váš aktuální zdravotní stav.
  • Nikdy necvičte ásany, které by mohly vašemu zdraví ublížit.
  • Cítíte-li nepohodu, napětí nebo dokonce bolest, ásanu okamžitě přerušte.
  • Nikdy nezaujímejte pozici, pokud víte, že máte nezahojené zranění. Necvičte, jste-li zrovna nemocní.
  • Nepřizpůsobujte se tomu, co dělají ostatní, ale vždy poslechněte své tělo. To vám napoví, co můžete a co už je nad vaše síly.

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zacit-s-jogou-rady-tipy.html