jaktak.cz

Jak uvařit ovocný rosol s mátou | recept na jablečný rosol

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Ovocný rosol s mátou | recept z jablek. Dříve, před dobou supermarketovou, naše babičky zpracovávaly všechno ovoce, které se jim urodilo na zahrádce nebo si nasbíraly volně v přírodě. Nevyhazovaly ani plody, které vzhledově neodpovídají dnešním normám. Vzhledem ke stále rostoucím cenám potravin se někteří z nás opět vracejí k domácímu konzervování, a proto vznikl tento článek, ve kterém vám poradíme, co s padanými jablky (postup je stejný i u jiného druhu ovoce). Využijte úrody jablíček a připravte si vynikající jablečný rosol podle následujícího snadného receptu.

Co je potřeba

  • méně zralá jablka (mohou být padaná)
  • máta
  • citronová šťáva nebo kyselina citronová
  • na 1 l šťávy nejméně 600 g cukru

Krok 1

Jablka na přípravu rosolu omyjeme a nakrájíme na kousky. Neodstraňujeme slupky ani jadřinec, obsahují pektiny potřebné k tuhnutí rosolu. Nejvíce pektinu obsahují jablka nezralá, zráním se obsah pektinových látek snižuje. Rosol bude chutnější, použijeme-li při jeho výrobě různé odrůdy jablek. Pokrájená jablka podlijeme vodou tak, aby byla potopena a rozvaříme na kaši.

Krok 2

Jablečnou kaši necháme prokapat přes husté síto nebo plátno, nejlépe přes noc. Na sítku zbyde hustá hmota, tu nevyhazujeme, ale dále použijeme např. na povidla nebo marmeládu. Může se zmrazit i v tvořítkách na nanuky, podle chuti ji přisladíme. V žádném případě zbytek na sítu nevymačkáváme, rosol by nebyl čirý, zakalil by se.

Krok 3

Šťávu zahřejeme, přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí. Lépe se rosol vaří v široké nízké nádobě, aby se dobře odpařovala voda. Šťáva se odpaří přibližně na polovinu původního množství. Kápneme lžičkou trochu rosolu na studený talířek a pokud ztuhne, je hotov. Odebereme případnou pěnu, přidáme citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou a odstavíme.

Krok 4

Po lehkém vychladnutí do rosolu vmícháme pokrájené listy máty. Množství si určíme podle toho, jak intenzivní chuť máty chceme mít v hotovém výrobku. Hezky vypadají a ještě lépe chutnají kousky jablek a zejména hrušek, které přidáme jen několik minut před ukončením varu. Rosol naplníme do skleniček a obrátíme je na 10 minut dnem vzhůru. Zavařovat se nemusí, vydrží celý rok.

Rosol se může ochutit vanilkou, celou skořicí, badyánem nebo hřebíčkem. S hruškou dobře ladí zázvor. Celé koření necháme ve sklenici jako ozdobu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-uvarit-ovocny-rosol-s-matou-recept-na-jablecny-rosol.html