Jak ušít miminku mantinel do postýlky
Máte doma miminko a ráda šijete? Pořiďte mu výbavičku do postýlky úplně sama! Různobarevných látek je na pultech obchodů i v e-shopech nepřeberné množství za příznivé ceny, tak neváhejte, vyberte si a pusťte se do tvoření, které vám přinese radost. Teď se zaměříme na mantinel k postýlce, který bude miminku nejen krásným dárkem od maminky, ale hlavně mu bude poskytovat dostatečný pocit bezpečí. Způsobů, jak si mantinel ušít, je více. Tento se snaží jít co nejjednodušší cestou, aby ho zvládly i švadlenky – začátečnice.
Co je potřeba
- Bavlněná látka (je možné použít jen jednu barvu, nebo zkombinovat dva různé vzory)
- Vatelín
- Šicí stroj
- Nůžky
- Krejčovský metr
- Špendlíky
- Jehly, nitě
- Stuha nebo tkaloun
Krok 1
Pro jistotu změříme postýlku, do které mantinel šijeme. Standardní rozměr je 120 x 60 cm, ale jistota je jistota. Pak si musíme rozmyslet, jestli chceme mít mantinel po celém obvodu postýlky, nebo např. jen ze tří stran. Tento mantinel byl vytvořen k postýlce, která slouží ke hře a odpočinku miminka přes den, a tak na sebe chceme z jedné strany vidět. Postýlka je chráněna mantinelem ze tří stran a rozměry tomu odpovídají.
Krok 2
Nastříháme si látku. Budeme potřebovat dva pruhy látky o rozměrech 244 x 34 cm. První je na přední, druhý na zadní stranu mantinelu. Pak si ustřihneme výplň do mantinelu – vatelín o rozměru 240 x 30 cm (pokud chcete mít mantinel opravdu hodně měkoučký, použijte dvě vrstvy vatelínu na sebe).
Krok 3
Pustíme se do šití. Dva pruhy látky přiložíme lícem k sobě, našpendlíme (případně i nastehujeme) a ze tří stran (dlouhá-krátká-dlouhá) sešijeme k sobě. Na okraje pak použijeme entlovací steh dle možností šicího stroje. Vzniklý výtvor pak otočíme naruby a vyplníme vatelínem, který opravdu pečlivě vyrovnáme po celé délce mantinelu. Otevřený konec pak založíme a prošijeme.
Krok 4
Nyní mantinel zpevníme prošitím vatelínu a látky po celém jeho obvodu přibližně 2 cm od okraje. Po 30 centimetrech prošijeme mantinel také svisle, čímž ho rozdělíme do osmi čtverců. A právě v těchto místech prošití nám zbývá přišít na zadní stranu tkaloun nebo stuhu pro přichycení k postýlce – vždy k uvázání nahoře a dole. Stačit na přivázání bude přibližně 10 – 15 cm. Na závěr doporučuji mantinel přežehlit, aby se hezky vyrovnal. Přivážeme výsledek naší práce k postýlce, sladíme s prostěradlem, polštářkem a peřinkou, položíme do postýlky miminko, uvaříme si dobrý čaj a kocháme se dobře odvedenou prací.
Nebojte se kombinovat barvy a vzory – fantazii se meze nekladou! Je možné třeba vytvořit na přední straně mantinelu ozdobný lem ve vzoru zadní látky (viz hlavní obrázek) - horní část mantinelu jednoduše zahneme a asi dvoucentimetrový lem prošijeme.
Na mantinel můžete našít třeba i kapsy – na plenky, hračky... stačí si vše dopředu pečlivě rozmyslet a rozvrhnout.
Pokud chcete mít mantinel oboustranný, bylo by dobré, aby tkaloun nebo stuha nebyly přišité na zadní straně, ale vycházely z místa švu – toto řešení je rozhodně hezčí a profesionálnější, ale také mnohem pracnější – hned v úvodu při stehování.