Jak na skvrny od potu a antiperspirantu
Skvrny od potu či antiperspirantu jsou dost nepříjemné a dokáží zničit celý kousek oblečení. V případě potu hrajeme o čas, ale i starší skvrny lze odstranit, pokud není látka již zničena příliš agresivním potem. K boji proti těmto skvrnám nám postačí základní výbava domácnosti – ocet, kypřicí prášek nebo kyselina citronová, u odolnějších skvrn pak čpavek nebo peroxid vodíku. Pojďme se podívat jak na to.
Co je potřeba
Prací prášek a jedna z těchto možností:
- ocet kvasný nebo vinný
- kypřicí prášek
- kyselina citronová nebo citron
- čpavek (amoniak) a líh
- 3% peroxid vodíku
- jedlá soda
- aspirin
- sůl
Krok 1
Pot se skládá převážně z vody a dále z bílkovin, tuků, soli a minerálních látek. Toto složení je zodpovědné za nevítané žluté skvrny v podpaží.
Krok 2
SKVRNY OD POTU: jednejme rychle, protože žlutá skvrna sílí časem. Co nejrychleji po použití oděvu zpocenou látku vyperme v teplé vodě s pracím prostředkem.
Krok 3
Je-li skvrna již starší, můžeme vyzkoušet jednu z těchto prostředků:
- Kyselina citronová nebo citron
V 1 litru horké vody rozpustíme 10 g kyseliny citronové (běžný malý sáček má 20 g) nebo šťávu z jednoho citronu, přidáme oblečení a necháme několik hodin působit. Poté vypereme klasicky v pračce s pracím prostředkem.
- Kypřicí prášek
Na 6 litrů horké vody použijeme 1 sáček (asi 12 g) klasického kypřicího prášku do pečiva, přidáme oděv, promícháme a necháme působit asi 1 hodinu. Poté vypereme v pračce.
- Ocet lihový
Do 1 litru horké vody přidáme 3 polévkové lžíce lihového octa, do roztoku namočíme textil a necháme několik hodin působit. Následně vypereme obvyklým způsobem v pračce.
- Peroxid vodíku
Na bílé oblečení: 3% chladný roztok peroxidu vodíku naneseme na skvrnu a necháme působit maximálně 10 minut. Poté vypereme ve vodě s pracím prostředkem.
Na světle barevné oblečení: peroxid vodíku volíme, až když selžou všechny ostatní metody a používáme velmi zředěný roztok: 1 díl peroxidu na 1 až 3 díly vody podle toho, jak je látka choulostivá, naneseme na látku, necháme maximálně 10 minut a poté vypereme. Použití peroxidu vodíku u barevného oblečení je třeba si důkladně promyslet, neboť má bělící účinky a mohl by způsobit vyblednutí barev.
- Čpavek
Čpavek zředíme vodou, potřeme jím skvrnu a bez vymývání potřeme lihem. Poté vypereme v pracím prostředku. Pozor: čpavek se nedoporučuje používat na len, hedvábí a vlnu.
Krok 4
SKVRNY OD DEODORANTŮ A ANTIPERSPIRANTŮ
Deodorant působí proti zápachu, antiperspirant navíc zabraňuje i pocení, a oba dokáží na oblečení zanechat odolné bílé skvrny. K jejich odstranění budeme potřebovat jemný kartáček, který zbytky kosmetického přípravku z tkaniny odstraní.
Oblečení obraťme naruby a postupujme takto:
- Bílý vinný ocet
Ocet nalejeme přímo na namočenou skvrnu a tu pak ještě čistíme jemným kartáčkem. Opět polejeme octem a necháme působit asi 8 hodin. Poté vypereme klasicky s pracím prostředkem.
- Jedlá soda
Asi 2 polévkové lžíce sody smícháme s vodou na kašičku, kterou vetřeme do navlhčené skvrny. Necháme působit 1 hodinu a poté vypereme ve studené vodě a následně klasicky s pracím práškem.
- Aspirin
2 tablety Aspirinu rozpustíme ve 100 ml horké vody, nalejeme přímo na skvrnu a necháme 1 až 2 hodiny působit. Poté vypereme.
- Citronová šťáva a sůl
Skvrnu polejeme citronovou šťávou, posypeme lžičkou soli, promneme, vypereme ve studené vodě a následně klasicky s pracím práškem.
- Čpavek
Pár kapek čpavku smícháme s polovinou hrnku vody, naneseme na skvrnu, necháme chvíli působit a poté vypereme. Pozor: čpavek se nedoporučuje používat na len, hedvábí a vlnu.
Existují speciální řady antiperspirantů a deodorantů, které údajně nezanechávají skvrny na oblečení, tak můžete vyzkoušet.
Peroxid vodíku má bělící účinek, proto pozor při jeho použití na barevné oblečení.
Čpavek se nedoporučuje používat na len, hedvábí a vlnu.
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.