Jak si vybrat svého prvního drona?
Podlehli jste kouzlu dronů a chcete si jednoho pořídit? Pak už jste nejspíš zjistili, že nabídka je obrovská, a výběr proto není vůbec snadný. Každý typ má své plusy a mínusy, liší se rovněž cenovkou. Jak si vybrat drona, když ještě nemáte moc zkušeností?
Co je potřeba
- čas
- ochota nechat si poradit
Krok 1
Kolik stojí dron?
Běžný člověk má rozmanitý výběr ve všech cenových kategoriích od levnějších modelů (H4 Gravit Micro Vision za necelých patnáct set korun) až po špičkové kvadrokoptéry (Inspire 2 Combo X5S za téměř dvě stě tisíc). To jsou ale spíš extrémy a nejvhodnější drony pro vaši potřebu se nachází pravděpodobně někde v rozmezí tohoto spektra. Začátečníkům bohatě postačí rc drony za několik tisíc korun.
Krok 2
S kamerou, nebo bez ní?
Dalším rozhodnutím, které byste měli nejdříve zvážit, je fakt, zda toužíte po modelu s kamerou nebo bez. Těch s kamerou je mnohem více, je po nich i větší poptávka, protože si s nimi užijete více zábavy.
Mějte ovšem na paměti, že ne všechny kamery jsou stejné. Rozmyslete si proto, co chcete se vzniklými záběry dělat. Potřebujete video ve 4K? Chcete mít možnost jej sledovat v reálném čase na telefonu? Toužíte z videa pořizovat fotografie? Pak budete potřebovat kvalitnější kameru a připlatíte si.
Krok 3
Jaké jsou klíčové specifikace?
Až si budete pročítat technické specifikace, možná budete trochu zmatení z velkého množství údajů. Na co se tedy dívat?
Bezkartáčové motory
Jsou rychlejší a fungují lépe než ty, které jsou dodávány k levnějším modelům. Jestli chcete kvalitu, připlaťte si za ně.
Kamera
O tom už řeč byla. Standardy se pohybují od VGA rozlišení až po 4K. Hledejte ale i údaje o stabilizátoru, nechcete přece roztřesené záběry.
Záznam na kartu
Některé rc drony s kamerou umí video živě přenášet, abyste viděli záznam na telefonu. Jiné ho ukládají na paměťovou kartu. Co bude více vyhovovat vám?
Doba letu a nabíjení
I nejlepší drony vydrží ve vzduchu maximálně 30 minut na jedno nabití, při výběru to určitě zohledněte. Sledujte, jak dlouho trvá dobití baterie a možná si rovnou zjistěte, kolik stojí náhradní baterka. Je lepší, když máte k dispozici dvě nabité baterie, nemusíte čekat na dobíjení.
GPS stabilizace
Tentokrát se nejedná o stabilizaci videozáznamu, ale samotného stroje. Pokud je vybavený touto funkcí, dokáže se sám udržet ve vzduchu na jednom místě.
Náhradní díly
Je dost možné, že nabouráte. Obzvlášť v začátcích se stává, že do něčeho narazíte, nebo se nezdaří přistání. Zjistěte si tedy, kolik stojí náhradní díly na konkrétní model a zda jsou vůbec v ČR bez problémů k sehnání.
Dosah
Podle zákona byste měli mít drona po celou dobu na očích, ale je docela rozdíl, zda má dosah 10 nebo 100 metrů. Špičkové modely zvládají i několik kilometrů, ale to je pro začátečníky zbytečné.
Rychlost
Někdo s dronem létá a natáčí, jiný závodí. Jste-li ten druhý případ, určitě sledujte maximální rychlost, které je dron schopný dosáhnout.
Krok 4
Jaké další funkce vzít v úvahu?
Některé drony, pochopitelně ty dražší, disponují mnoha dalšími funkcemi, které se zdají užitečné. Jste-li ochotní investovat vyšší částku, dívejte se například po funkci, díky níž se dron umí vyhnout překážkám. Další modely jsou zase schopné se samostatně vrátit „domů“ – na místo, odkud vyletěly.
U dražších variant se začal objevovat i režim následování, kdy vás dron sleduje po obloze, když lyžujete či sjíždíte řeku. Jsou používané k natáčení sportovních aktivit.
Pokud žádné takové vychytávky nepotřebujete, samozřejmě značně ušetříte. Je důležité mít na paměti, že létání s dronem není tak snadné, jak vypadá. Zvlášť větší modely jsou hůře ovladatelné pro začátečníky. Jestli si nejste jistí, nebojte se zeptat zkušenějších. Určitě najdete někoho, kdo vám poradí. Informovat se můžete přímo v e-shopu Peckamodel.cz, který rc drony prodává.