Jak na nekynutý semínkový chléb bez mouky | bezlepkový recept
Nekynutý semínkový chléb bez mouky | bezlepkový recept. Semínkový chléb je velmi zdravou variantou ke klasickému kynutému chlebu a je vhodný i pro ty, co nemohou lepek či se vyhýbají mouce. Mezi hlavní ingredience patří slunečnicová semínka a ovesné (bezlepkové pohankové) vločky a různý mix oříšků. Aby nám chléb držel pohromadě, použijeme lněná a chia semínka a vlákninu psyllium. Možná si říkáte, že chléb vyjde draho, ale je velice sytý, proto jej stačí málo a lze jej i zamrazit. Chléb je potřeba nechat odležet minimálně 2 hodiny.
Co je potřeba
- 150 g slunečnicových semínek
- 150 g pohankových vloček (bezlepková varianta) nebo ovesných vloček
- 100 g lněných semínek
- 100 g dýňových semínek (lze nakombinovat i s konopnými semínky, sezamem, mákem, apod.)
- 50 g mandlí
- 50 g různých oříšků - vlašské, lískové, kešu, para
- 3 polévkové lžíce chia semínek
- 4 lžíce vlákniny psyllium (k dostání v lékárně či v obchodech se zdravou výživou)
- 1 lžička kvalitní mořské nebo himalájské soli
- 1 lžička javorového sirupu, medu nebo jiného sladidla (agávový sirup, rýžový sirup)
- 300 ml vody
- forma na chleba
Krok 1
Uvedená množství lze různě kombinovat, důležité je pouze dodržet poměr pojivových surovin – lněných a chia semínek a psyllia, aby se chléb nerozpadl. Celkové množství suchých surovin má být 600 g.
Krok 2
Postup:
Semínka a oříšky si odvážíme, propláchneme vodou a smícháme vše v míse s vločkami, psyliem a solí. V 300 ml vody rozpustíme javorový sirup či jiné sladidlo a vmícháme do suché směsi.
Krok 3
Formu na chleba si vyložíme pečicím papírem. Silikonovou či formu s keramickým nepřilnavým povrchem vykládat nemusíme. Směs přendáme do formy a dobře rukou upěchujeme a vyhladíme. Přikryjeme utěrkou a necháme stát alespoň 2 hodiny (ideálně 12 hodin) při pokojové teplotě.
Krok 4
Troubu si předehřejeme na 200 stupňů a pečeme na prostředním roštu 20 minut. Poté formu převrátíme vzhůru nohama, odstraníme případný pečicí papír a dopečeme dalších 30 az 40 minut přímo na mřížce nebo plechu. Správně upečený chléb po zaklepání zní dutě.
Krok 5
Chléb necháme zcela vychladnout na mřížce, jinak by se rozpadal. Uchováváme v chlebníku nebo polouzavřené nádobě, případně zabalaný v utěrce. Pro zamrazení chléb nakrájíme na plátky a proložíme kousky pečicího papíru, aby se nám plátky dobře odebíraly. Chléb je dobré pořádně kousat.
Pozor na alergie na oříšky či semínka.