Jak uvařit rebarborové čatní (chutney) | recept
Rebarborové čatní (chutney) | recept. Čatní neboli chutney vznikla v Indii. Tradičně se podává ke grilovanému nebo pečenému masu a má k němu vytvářet chuťový kontrast. Čatní se hodí i jako příloha k sýrům. Čatní může mít různé podoby, chutnat sladce, pálivě, kysele a konzistenci má buď hladkou nebo s celými kousky. Konzervačními prostředky jsou pouze ocet a cukr. Zkuste si uvařit čatní z rebarbory, potřebuje alespoň měsíc zrát ve sklenici. Na letní grilovačku se bude skvěle hodit.
Co je potřeba
- 500 g rebarbory
- 2 polévkové lžíce hořčičných semínek
- 3 PL sušených brusinek (třešní)
- 100 g rozinek
- špetka soli
- 3 PL balsamikového octa
- 250 g třtinového cukru
- 1 kávová lžička sušeného zázvoru
- 1 celá skořice
- 1 kávová lžička mleté skořice
- 5 hřebíčků
- 5 tobolek kardamomu
- feferony nebo červená paprika
Krok 1
Rebarborové řapíky oloupeme a pokrájíme na kousky. Smícháme s cukrem a necháme chvíli odstát, aby reveň uvolnila vodu. Asi za hodinu v práci pokračujeme. Jestliže se neuvolnilo dostatečné množství tekutiny, zalijeme reveň malým množstvím vody. Plně postačí 200 ml. K pokrájené rebarboře přidáme ostatní odměřené suroviny (bez feferonek) a uvedeme do varu. Nádobu zakryjeme poklicí. Když začne směs vařit, poklici sejmeme a rebarboru za občasného promíchání rozvaříme.
Krok 2
Rozvařená rebarbora změní svou barvu na hnědou a nevypadá moc hezky (i když na chuť vzhled žádný vliv nemá). Přece jen jíme očima, a proto k vylepšení vzhledu omáčky přidáme drobně pokrájené feferonky nebo červenou kapii. Množství záleží na vašem uvážení.
Krok 3
Čatní vaříme do doby, než zhoustne a přidaná paprika změkne. Pak ochutnáme a chuť doupravíme přidáním soli či cukru. Hotová omáčka bude sladkokyselá, příjemně pálivá, nakyslá.
Chutě se odstátím zjemní, prolnou a spojí.
Krok 4
Čatní naplňte do čistých sklenic se šroubovacím víčkem a na 10 minut otočte zavřené dnem vzhůru. Už nezavařujeme. Necháme alespoň 1 měsíc proležet. Otevřené nespotřebované čatní uchováváme v chladničce a urychleně spotřebujeme.
- Lidé s nemocnými ledvinami by neměli rebarboru konzumovat.
- Konzumace rebarbory se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.
- Listy rebarbory obsahují jedovaté látky, proto se nesmí konzumovat.
- Rebarbora musí vždy projít tepelnou úpravou.