jaktak.cz

Jak uvařit koprovou omáčku | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Koprová omáčka | recept. Koprovou omáčku polovina národa nenávidí a druhá miluje. Kopr je bylinka s výraznou kořeněnou chutí, která ne každému sedne. Kopr se hojně využívá i v cizích kuchyních, ale kopr v teplém pokrmu je česká specialita. Kopr se dá snadno pěstovat v truhlíku za oknem, byla vyšlechtěna zakrslá odrůda přímo k výsevu do nádob. Čerstvou bylinku tak můžete mít k dispozici celý rok. Kopr je výborný jako přísada do bylinkového másla, kořeníme jím ryby, různé grilovací omáčky a dresinky. Kopr se používá i v lidovém léčitelství, zmírňuje nadýmání, podporuje trávení a pomáhá snižovat krevní tlak.

Co je potřeba

  • voda nebo vývar z hovězího masa
  • máslo
  • hladká mouka
  • sůl
  • kopr
  • cukr
  • zakysaná smetana (popř. sladká smetana a ocet)

Krok 1

Koprová omáčka se může připravovat z hovězího vývaru, vody nebo mléka. Dávám přednost omáčce z vývaru. Má plnější chuť s jemnou koprovou příchutí. V omáčce z vody je kopr příliš dominantní.

Krok 2

V nádobě si rozpustíme máslo a zasypeme ho hladkou moukou. Upražíme do světle žluta. Množství másla a mouky zvolíme podle toho, kolik porcí omáčky připravujeme.

Krok 3

Do jíšky postupně přiléváme vývar a necháme provařit. Vývarem si omáčku naředíme na požadovanou hustotu, proto přiléváme tekutinu opatrně.

Krok 4

Do základu omáčky přidáme pokrájené silnější nezdřevnatělé části kopru a necháme vařit. Stonky změknou a omáčku ochutí. Základ omáčky provařujeme alespoň 15 minut. Poté přidáme smetanu. Aby se smetana nesrazila, rozmícháme v ní několik lžic připravované omáčky a teprve pak ji vlijeme do hrnce. Důkladně prošleháme a hotovou koprovku odstavíme.

Krok 5

Připravíme si kopr. Ujistěte se, že kopr není napaden hmyzem, otrhejte nažloutlé stonky a opláchněte ho. Silnější stonky odstraňte a zbytek pokrájejte nadrobno. Kopr si nepřipravujte předem, rychle vadne a jeho vůně vyprchá.

Krok 6

Kopr přidejte do lehce zchladlé omáčky a promíchejte. Bylinku nadávkujte podle uvážení. Kopr se nevaří, aby se alespoň část vitaminů zachovala. Varem by se také zničila svěží zelená barva. Nakonec omáčku dochuťte solí a cukrem. Někde se do omáčky přidává i mletý pepř. Omáčku podáváme s vařeným vejcem nebo hovězím masem a kynutým knedlíkem.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-uvarit-koprovou-omacku-recept.html