Jak udělat dekorace ze sena, slámy nebo suché trávy
Dekorace ze sena | DIY. Vázání dekoračních figurek ze sena je zábava i pro nejmenší děti. Seno je tvárný materiál, nehrozí popíchání, pořezání nebo popálení a nemusí nám být líto, když se nezadaří podle našich představ. Jednoduše nepovedený kousek rozvážeme a seno použijeme znovu. Pozor si musejí dát alergici, seno i sláma hodně práší. Doporučuji pracovat venku, při práci se senem je opravdu velký nepořádek.
Co je potřeba
- sláma, seno
- provázek nebo aranžérský vázací drát
- nůžky
- mech
- vajíčka
Krok 1
Opatříme si slámu nebo seno. Nemáme-li možnost tento materiál od někoho získat, vydáme se na vycházku do přírody. V okolí rybníků a potoků nalezneme suchý rákos, na okrajích lesů nebo neudržovaných loukách zase posbíráme suchou loňskou trávu.
Krok 2
Suché trávy si přineseme poměrně dost, na dekoraci z tohoto návodu jsem spotřebovala plný košík. Na tělo a hlavu potřebujeme velké množství suché trávy.
Náš tip: Hledáte originální velikonoční přání? Navštivte stránku www.prani-pranicka.cz, kde naleznete spoustu klasických, dojemných, ale i vtipných přání a přáníček. A to nejen velikonočních!
Krok 3
Suchý materiál svazujeme provázkem do požadovaného tvaru. Provázek z přírodního materiálu hezky ladí s přírodní barvou sena, ale vezmete-li si vázací drátek, práce vám půjde rychleji od ruky a hotové části se dají lépe tvarovat. Díly vázané provázkem se často rozvolňují, chce to větší praxi s touto technikou.
Krok 4
Drobnější části, například uši, packy, misky nebo podložky vytváříme z uvázaného travního „hada“. Ten si vyrobíme tak, že hrsti sena omotáváme provázkem nebo drátem a přikládáme vždy další hrst na prodloužení. Jednotlivé části se musejí kousek překrývat, aby šel slaměný provaz dobře stáčet a napojení nebylo vidět (trčelo by ven).
Krok 5
Provaz ze slámy nebo sena děláme dlouhý asi 1,5 m, aby se s ním dobře a pohodlně pracovalo. Z takto vyrobených dílů se dobře vážou různé misky nebo obaly na květináče. Stáčejí se do spirály a jednotlivé řady se prošívají čalounickou jehlou k sobě. Můžete si zkusit umotat misku a položit ji na zahradu s vajíčky, jako zaječí hnízdo pro děti.
Krok 6
Zajíce nebo slepici si vyrobíme z jednotlivých dílů. Na zajíce potřebujeme hlavu, uši, tělo, ocas a kdo chce, může umotat i packy. Na slepici stačí hlava s krkem, tělo, ocas a miska, na které bude sedět na vajíčkách. Hlavu a tělo motáme stejně jako klubko z příze. Drátem nebo provázkem upravujeme tvar, aby připomínal stylizované zvíře. Stébla slámy nebo sena, které trčí ven, jednoduše odstřihneme nůžkami.
Krok 7
Hotové jednotlivé díly pospojujeme k sobě (drátem nebo provázkem). Komu se nedaří díly spojit, ať si klidně pomůže dlouhým drátem nebo hřebem. Nebude to vidět a když ano, vhodnou přízdobou se leccos zamaskuje. Hotový výrobek naaranžujeme na mech nebo trávu a ozdobíme dle svého uvážení. (Zajíc na obrázku není dokonalý, měl by mít klenutější hřbet)
Pokud si netroufnete na výrobu zvířátek (je to opravdu snadné), zkuste umotat různě velká vejce. Ty pak jednoduše omotejte mašlí.